کد خبر: 1019943 A

رئیس مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد:

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: سرانه اشتغالزایی در هنر صنعت فرش دستباف فقط ۱۵ میلیون تومان است که می‌توان با انجام حمایت‌های لازم، کارآفرینی گسترده‌ای در این صنعت انجام داد.

به گزارش ایلنا از وزارت صمت، فرح‌ناز رافع در آیین امضای تفاهم نامه همکاری بین مرکز ملی فرش ایران و شرکت سهامی بیمه ایران در محل بیمه ایران افزود: عمده تولیدات فرش دستباف در سال‌های گذشته به دیگر کشورهای جهان صادر می‌شد اما پس از تحریم ها، صادرات این محصول با کاهش مواجه شده و حمایت بیمه‌ای می‌تواند جهشی در صادرات آن ایجاد کند.

وی خواستار کمک بیمه ایران در اشتغازایی و ترویج این هنر- صنعت شد که هر روز در حال ضعیف‌تر شدن است و گفت: قالیبافان در اقصی نقاط کشور با دستمزدهای پایین، از ۵۰۰ هزار تا دو میلیون تومان و بدون هیچ گونه حمایتی در حال فعالیت هستند.

رافع به سیلاب سال گذشته در بندر ترکمن استان گلستان اشاره کرد و گفت: در پی این حادثه، همه داشته‌ها و سرمایه‌های قالی‌بافان از بین رفت و حتی نتوانستند یک دار قالی را مجدد برپا کنند.

وی حمایت‌های بیمه‌ای را تضمین‌کننده کار و فعالیت این هنر- صنعت عنوان کرد و گفت: در یک سال گذشته فعال‌سازی خدمات بیمه روستایی و عشایری را در کنار بیمه تامین اجتماعی برای فعالان فرش دستباف در دستور کار قرار دادیم اما از آنجا که فاقد بیمه درمانی بود، به این نتیجه رسیدیم که بیمه دولتی ایران می‌تواند بهترین بیمه برای این قشر باشد که دارای شعبات متعددی در سراسر کشور بوده و به صورت آنلاین خدمات ارائه می دهد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان داشت: اکنون ۲۶۱ هزار نفر از قالی‌بافان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که همه آنان درخواست بیمه تکمیلی دارند ؛ ضمن اینکه بیش از ۳۴۰ هزار نفر برای بیمه روستایی ثبت نام کردند که تاکنون ۱۰۶ هزار نفر آن به بیمه معرفی شده‌اند.

همچنین در این مراسم «محمد رضایی» مدیرعامل بیمه ایران نیز گفت: با انجام این تفاهم بیش از ۲۰۰ هزار نفر از قالیبافان تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار خواهند گرفت.

وی هدف از این تفاهم نامه را، حمایت از صنعت قالی بافی کشور دانست و ابراز امیدواری کرد: در موضوع صادرات نیز بتوان حمایت‌های ویژه‌ای از این هنر- صنعت انجام داد، به ویژه در خصوص ریسک‌های بیمه اعتباری صادراتی در حوزه فرش آمادگی کامل برای حمایت وجود دارد.

استان گلستان ایران صنعت فرش هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر