کد خبر: 1016181 A

معاون دریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان در گفت‌وگو با ایلنا:

معاون دریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه عملیات نجات خدمه شناور حادثه دیده خوارزم ادامه دارد، گفت: هنوز جستجو برای اجساد خدمه زود است و امیدوارم 7 خدمه را سالم نجات دهیم.

اسماعیل مکی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره جزییات حادثه لندینگ کرافت خوارزم اظهار داشت: تقریبا ساعت 18 و 30 دقیقه پنجم دی ماه پیامی مبنی بر نیاز به کمک و امداد از لندینگ کرافت خوارزم دریافت کردیم که بلافاصله عملیات امداد و نجات با همکاری سایر ارگان‌ها در منطقه ردیابی شده، آغاز شد.  

وی با بیان اینکه همچنان تلاش برای نجات 7 خدمه شناور ادامه دارد، گفت: پس از دریافت پیام کمک موقعیت این شناور که جنوب شرق جزیره لارک بود، مشخص و بلافاصله شناورهای امداد و نجات از مرکز  بندر عباس،  قشم به منطقه اعزام شدند. همچنین با سایر ارگان‌هایی که در طرح جستجو و نجات حضور دارند هماهنگی‌هایی انجام شد که شناورها و گروه‌های امداد و نجات ارسال شود.

معاون دریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: پس از جستجو و بررسی موقعیت ردیابی شده، با توجه به نامساعد بودن شرایط جوی، شناور لندینگ کرافت خوارزم را در 25 کیلومتری جنوب شرق لارک واژگون شده پیدا کردیم. در حال حاضر به صورت پیوسته گروه امداد و نجات متشکل از سازمان بنادر و دریانوردی و سایر ارگان‌ها و نیروهای دریایی ارتش و سپاه، دریابانی و ستاد مدیریت بحران اقدامات لازم برای جستجو انجام می‌دهند.

مکی‌زاد با بیان اینکه تا کنون متاسفانه موفق به نجات جان 7 خدمه این شناور نبودیم، گفت: اولویت اول برای ما نجات جان خدمه این شناور است که متاسفانه تا به این لحظه نتوانستیم این افراد را پیدا کنیم البته فعلا جسدی هم پیدا نشده و زود است که به دنبال یافتن اجساد خدمه باشیم.

وی با بیان اینکه روش‌های خاصی را برای جستجو و نجات خدمه به کار گرفته‌ایم،‌ اظهار داشت: پروتکل‌های امداد و نجات در حال انجام است و هم از طریق هوایی و هم دریایی اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

معاون دریایی بنادر و دریانوردی هرمزگان تاکید کرد: شرایط بسیار بد آب و هوایی به ویژه باد و امواج بسیار زیاد، شدت جریان آب و همچنین گرد و خاک در منطقه باعث شده که شرایط برای امداد و نجات دشوارتر شود.

وی با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی‌ها درباره پیش بینی نامساعد بودن شرایط جوی انجام شده بود و اعلام کرده بودیم که احتمال نامساعد بودن شرایط جوی وجود دارد، گفت: قبل از نامساعد شدن هوا یعنی 48 ساعت قبل، در این باره اطلاع رسانی‌های لازم انجام شده بود اما تصمیم نهایی برای دریاروی بر عهده خود فرمانده است و به طور قطع فرمانده این لندینگ کرافت اطلاع کافی از شرایط جوی را داشته و با این وجود تصمیم بر تردد گرفته و تمام مسئولیت‌ها بر عهده فرمانده این شناور است اما به هر حال عملیات جستجو را همچنان ادامه می‌دهیم و امیدواریم 7 خدمه را نجات دهیم.     

دی ماه سازمان بنادر و دریانوردی قشم بنادر هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر