کد خبر: 1014578 A

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به هجوم گسترده ملخ صحرایی از اوایل سال زراعی ۹۹-۹۸ در سطح ۴۰۶ هزار و ۲۷ هکتار از مزارع کشور مقابله با این آفت مخرب صورت گرفته است.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کیخسرو چنگلوایی با بیان این که مقابله علیه آفت ملخ صحرایی، ملخ بومی و مراکشی، مگس زیتون و مگس میوه مدیترانه‌ای در مزارع و باغات کشور انجام شده است، افزود: در همین راستا تا پایان شهریور ماه سال جاری در ۱۸ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور عملیات دیده‌بانی و از ابتدای مهر ماه تاکنون در سطح یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار رصد و پایش و در سطح ۲۲۹ هکتار از اراضی کشاورزی استان‌های بوشهر و هرمزگان عملیات مبارزه با ملخ صحرایی انجام شده است.

وی اظهار داشت: عملیات مبارزه به صورت زمینی و با استفاده از سموم متداول مالاتیون و دلتامترین و سمپاش های ULV پاش پشت وانتی، هواپیما، محلول پاشی پشت تراکتوری و توربولاینر صورت گرفته است.

چنگلوایی با بیان این که از اوایل آبان ماه سال جاری تا پایان تیر ماه سال ۱۴۰۰ عملیات مبارزه با ملخ صحرایی ادامه خواهد داشت، پیش‌بینی کرد در سطح یک میلیون هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در این مدت انجام شود.

وی همچنین از مقابله با آفت ملخ مراکشی و بومی در سطح ۱۳۱ هزار و ۴۸۸ هکتار از اراضی کشاورزی کشور خبر داد و تصریح کرد: در سال زراعی ۹۹-۹۸ در حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی علیه آفت سن غلات مبارزه صورت گرفته و پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ سطوح مبارزه به ۲ میلیون هکتار برسد.

چنگلوایی سطح مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه‌ای را نیز ۱۶ هزار و ۷۶۲ هکتار عنوان و اضافه کرد: مبارزه با این آفت در استان‌های مازندران، یزد و گلستان صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: مگس زیتون دیگر آفتی است که ۲ هزار و ۱۶۵ هکتار از باغات استان‌های زنجان، گیلان و قزوین با مقابله صورت گرفته علیه این آفت ایمن شدند.

کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی هواپیما یزد سازمان حفظ نباتات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر