کد خبر: 1013991 A

۵۰ درصد بذر گوجه فرنگی فضای باز در داخل کشور تولید می شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: حدود ۵۰  درصد بذر گوجه فرنگی فضای باز، معادل ۱۸ تا ۲۰ تن بذر در داخل کشور تولید می شود.

صمد مبصّر با بیان این که تمامی بذرهای گوجه فرنگی فضای باز تولید شده در داخل غیرهیبرید هستند، اظهار داشت: در حال حاضر حجم کمی از این بذرها در نظام گواهی قرار دارد، اما با تمهیدات انجام شده و استقبال بخش خصوصی، این سهم در حال افزایش است.

وی گفت: سطح زیر کشت گوجه فرنگی کشور در فضای گلخانه ای ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ هکتاراست و معمولاً ۲۲ هزار عدد بذر گوجه فرنگی در هر هکتار از گلخانه ها کشت می شود که در مقایسه با مصرف بذر گوجه فرنگی در فضای باز عدد کمی است.

معاون کنترل و گواهی بذر موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در مورد واردات بذر گوجه فرنگی ابراز داشت: در سال ۹۸ حدود ۱۶ تن و ۳۶۳ کیلو گرم به علاوه یک میلیارد عدد بذر گوجه فرنگی برای کشت در گلخانه ها و فضای باز در مزارع، وارد کشور شده است.

وی با بیان این که اکثر بذر گوجه فرنگی مورد نیاز گلخانه ها، وارداتی هستند، گفت: ارقام مختلف بذر گوجه فرنگی گلخانه ای به منظور تنوع بخشی از کشورهایی مانند فرانسه، هلند، ترکیه، آمریکا و اسپانیا وارد می شود.

بخش خصوصی گوجه فرنگی معاون وزارت جهاد کشاورزی هلند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر