کد خبر: 1012497 A

در گفت‌وگو با ایلنا؛

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار حدود قیمت میوه‌های پر مصرف شب یلدا را اعلام کرد. بر این اساس هر کیلوگرم هندوانه از 2 هزار و 500 تا 3 هزار و 500 تومان و هر کیلوگرم انار از 8 تا 21 هزار تومان در میادین عرضه می‌شود.

اسدالله کارگر در گفت‌وگو با ایلنا با تاکید بر اینکه برای اعلام قیمت‌های قطعی نیاز به فراهم شدن سازکارهای مناسب همچون بارکد است، افزود: در حال حاضر تنها ‌می‌توان اقدام به کشف قیمت محصولات پرمصرف کرد که حدود قیمت یا متوسط قیمت را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: بارکد و درج مشخصات محصول علاوه بر فراهم نمودن زمینه لازم برای تعیین قیمت قطعی، موجب سامان بیشتر بازار می‌شود و نوسان قیمت کمتر خواهد بود.

کارگر درباره کشف قیمت میوه‌های پر مصرف شب یلدا سال‌جاری اظهار کرد: در شب یلدا معمولا انار، هندوانه و خرمالو از پرمتقاضی‌ترین میوه‌ها هستند که از چند روز قبل کشف قیمت برای آن‌ها انجام شده است.

کارگر قیمت هر کیلوگرم انار شیراز بسته به کیفیت 10 هزار تومان، 13 هزار تومان و 16 هزار تومان؛ هر کیلوگرم انار دماوند 12 هزار تومان، 16 هزار تومان و 19 هزار تومان؛ هر کیلوگرم انار ساوه را 8 هزار تومان، ‌11 هزار تومان و 14 هزار تومان و هر کیلوگرم انار کوهی را 15 هزار تومان، 18 هزار تومان  21 هزار تومان اعلام کرد.

وی همچنین قیمت هر کیلوگرم هنداونه را بسته به کیفیت 2 هزار و 500 تومان تا 3 هزار و 500 تومان اعلام کرد.

این مسئول بخش خصوصی افزود: هر کیلوگرم خرمالوی شمال نیز از 5 هزار تومان تا 8 هزار تومان، هر کیلوگرم خرمالوی شهریار 10 هزار تومان تا 15 هزار تومان و هر کیلوگرم خرمالوی کن را 13 هزار تومان تا 20 هزار تومان در میادین عرضه می شود.

کارگر یادآور شد: به رغم کشف قیمت و اعلام نرخنامه قیمت نهایی محصولات را فاکتور خرید مغازه‌داران مشخص می‌کنند.

وی ادامه داد: مغازه‌داران مجاز هستند علاوه بر سود قانونی 35 درصد قیمت نهایی محصولات برای مصرف‌کننده را بر اساس بر اساس قیمت فاکتور خرید خود مشخص کنند.

کارگر قضاوت دستگاه‌های نظارتی بر نحوه عمکلرد مغازداران را نیز بر اساس قیمت در فاکتور خرید عنوان کرد.

وی گفت: از نظر دستگاه‌های نظارتی زمانی گران فروشی اتفاق می‌افتد که عرضه کننده برای خود خارج از دستورالعمل ذکر شده، سود نامتعارف در نظر گرفته باشد.

کارگر در پاسخ به این پرسش که مردم چگونه گران فروش را شناسایی و آن را گزارش کنند، اظهار کرد: مردم هر زمان با قیمت‌های غیر منطقی مواجه شدند آن را به دستگاه‌های نظارتی گزارش دهند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شماره اتحادیه برای دریافت شکایات گرانی فروشی در تهران را 55662380 عنوان کرد.

بخش خصوصی دماوند شب یلدا گرانی میوه و تره بار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر