کد خبر: 1011202 A

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور:

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: در طرح آب امید مشترکین به سه دسته خوش‌مصرف، کم مصرف و بد مصرف تبدیل می‌شوند. مشترکینی که تا 30 درصد الگوی مصرف را رعایت کنند تخفیف صد در صدی برخواردار خواهند شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حمیدرضا جانباز در نشست اطلاع‌رسانی آغاز به کار رسمی طرح آب امید اظهار داشت: اصلاح الگوی مصرف با مصوبه هیات وزیران و در قالب طرح آب امید اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به بودجه 1400 گفت: به رغم محدودیت‌های مالی دولت در بودجه سال آتی 36 درصد افزایش را در بخش آب و فاضلاب شاهد هستیم که نشان می دهد دولت به طرح‌های زیربنایی آب و فاضلاب توجه دارد. امیدواریم با حمایت مجلس به سرانجام برسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با اشاره به طرح تشویق اصلاح مصرف و حمایت از مشترکین کم مصرف جهت ترغیب به کاهش مصرف همزمان با طرح برق امید تهیه شد تصریح کرد: ترجیح وزارت نیرو این بود که  برق امید در اولویت باشد و طی هفته‌های گذشته با مصوبه دولت اصلاح الگوی مصرف آب هم در دستور کار قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: هیات وزیران در راستای طرح آب امید چهار تکلیف را در مصوبه تعیین کرده که اولین مورد مربوط به صورت حساب مشترکینی است که یک سوم الگوی مصرف، مصرف آ‌ب داشته باشند تخفیف صد در صدی اعمال خواهد شد.

جانباز افزود: در سال 94 مصوبه‌ای به نام قانون توسعه و بهینه‌سازی آب شرب شهری و روستایی کشور داشتیم که دولت مکلف به تهیه الگوی مصرف آب شود باید در نظر داشت که کشور ما به لحاظ اقلیمی متنوع است بنابراین میزان مصرف آب متفاوت خواهد بود.

وی تاکید کرد: طبق مصوبه یاد شده مشترکین مناطق سردسیر که الگوی سرانه مصرف‌شان در هر ماه 13 متر مکعب و در مناطق گرمسیر 18 متر مکعب محاسبه شده است و به طور متوسط میزان مصرف برای هر نفر در هر ماه 15 متر مکعب در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور تاکیدی کرد: بر اساس مصوبه چنانچه مشترکین الگوی مصرف را رعایت کنند با تخفیف صد در صد مواجه خواهند شد. الگوی مصرف 15 متر مکعب تعیین شده و متوسط بعد خانوار 3.4 نفر خواهد بود بنابراین حدود 53 لیتر برای هر نفر در روز محاسبه خواهد شد که بنا به تعریف سازمان جهانی بهداشت این میزان آب نیاز مشترکین را رفع خواهد کرد.

وی تاکید کرد: طبق مصوبه اگر مشترکین یک سوم الگوی تعیین شده آب مصرف کنند با تخفیف صد در صدی صورت حساب مواجه خواهند شد البته این تخفیف شامل سکونت‌گاه‌های غیردائم و باغ‌ویلاها نمی‌شود.

وی با یادآوری اینکه آب بهای سایر مشترکین تغییری نمی‌کند گفت: روح مصوبه افزایش قیمت آب نیست.

وی ادامه داد: مشترکین 6 ماه فرصت دارند نسبت به اصلاح مصرف خود اقدام کنند و ما نیز اطلاع‌رسانی، آموزش و ترغیب مشترکین به استفاده از ابزارآلات کاهنده مصرف را خواهیم داشت. پس از آ‌ن اگر مشترکین بیش از الگو مصرف کنند با تصویب وزارت نیرو آب‌بهای گرانتری باید بپردازند.

جانباز گفت:‌ در طرح آب امید مشترکین به سه دسته خوش‌مصرف، کم مصرف و بد مصرف تبدیل می‌شوند. مشترکینی که تا 30 درصد الگوی مصرف را رعایت کنند تخفیف صد در صدی برخواردار خواهند شد.

وی گفت: به رغم اینکه مشترکین کم مصرف 16 میلیون نفر از جمعیت را شامل می‌شوند اما میزان مصرف آب این تعداد 30 درصد آب کشور است اما مشترکین بدمصرف دو برابر الگو مصرف دارند و یک و نیم میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شوند و حجم آب مصرفی این تعداد 18 درصد آب کشور است که بیشتر به مصرف استخر و آبیاری فضای سبز می‌رسد.

وی در ادامه با بیان اینکه اصلی ترین شیوه مبارزه با کرونا و رعایت مسائل بهداشتی شست‌شوی مداوم دست و لوازم است که باعث شد در ابتدای فراگیری میزان مصرف آب 45 درصد افزایش یابد افزود: البته بعد از مدتی میزان مصرف به میزان 13 درصد افزایش مصرف در کشور رسیدیم.

وی یادآور شد: با هماهنگی وزارت بهداشت به رغم شیوع کرونا هیچ بیماری‌ای و اپیدمی ناشی از آلوده بودن آب نداشتیم.

وی با بیان اینکه چهار میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول طرح آب امید خواهند بود درباره تعیین آب بهای مشترکین  ساکن در آپارتمان‌ها با کنتور مشترک گفت: در ساخت‌وسازهای قدیمی در تعدادی از کلانشهرها از جمله تهران 11 درصد مشترکین کنتور مجزا ندارند اکنون با اقدام سازمان مهندسی ساختمان بنا بر این است که اکثر آپارتمان‌ها انشعاب مجزا تعبیه شود و سیاست وزارت نیرو نیز تفکیک انشعابات است تا عدالت رعایت شود و این حرکت به طور جدی دنبال می‌شود. البته برای اجرای طرح امید فعلا مشترک طرف حساب است و از طریق بعد خانوار ورود نمی‌کنیم.

وی با اعلام اینکه بر اساس تبصره 18 استفاده از ابزارآلات کاهنده برای مدیریت مصرف مدنظر قرار گرفته است گفت: طرح آب امید معطوف به اصلاح مصرف در بخش خانگی است که 26 میلیون و 300 هزار مشترک را شامل می‌شود که 4.7 میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: طی سال‌های قبل بازچرخانی آب در صنایع نیز در دستور کار قرار گرفته حتی در استان‌های خشک سیاست این است که بخش صنعت نسبت به بازچرخانی پساب ترغیب شود و به این ترتیب آب جدیدی در اختیار صنایع قرار داده نخواهد شد.

وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره اجرای طرح آب امید و کاهش درآمدهای حذف تعرفه آب بهای تعدادی از مشترکین گفت: قرار بر این است که تا شش ماه آ‌ینده گزارش کار داده شود. طبق برآورد کنونی چهار میلیون مشترک مشمول این طرح هستند هر چند روح حاکم بر این مصوبه قیمتی نبوده و نگاه ما افزایش قیمت نبوده است اما نسبت به ترغیب مشترکین برای کاهش مصرف اقدام خواهد شد.

جانباز گفت: چهار میلیون مشترکی که مشمول طرح آب امید می‌شوند و از تخفیف برخوردار خواهند شد 200 میلیارد تومان از درآمد ما حذف خواهد شد اما در مقابل بهره ما در جایی است که میزان مصرف مدیریت شود و هزینه چند هزار میلیاردی برای تامین آب نداشته باشیم تا مجبور شویم تاسیسات را اضافه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در هر حال طی شش ماه آینده در صورت لزوم شورای اقتصاد نسبت به افزایش تعرفه‌ها و یا جریمه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی درباره حذف قبوض کاغذی آب گفت: در حال حاضر برای 85 درصد از مشترکین قبض آب صادر نمی‌شود و تا پایان سال در قالب پویش در بخش سازوکاری این رقم به صد در صد خواهد رسید.

آب و فاضلاب اصلاح الگوی مصرف برق شرکت آب و فاضلاب ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر