کد خبر: 1004724 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: الزام در مورد حذف یارانه دهک‌های پردرآمد اقدام مثبتی است و باید انجام می‌شد. بهتر است به جای پرداخت یارانه نقدی، خدمات خوبی به مردم ارائه شود اما اگر قرار به این است یارانه نقدی داده شود بهتر است به کسانی تخصیص پیدا کند که واقعا به آن نیاز دارند.

مهراد عباد در گفت‌وگو با ایلنا در مورد حذف سه دهک پردرآمد جامعه از فهرست یارانه‌بگیران براساس بودجه سال آینده اظهار داشت: از قبل نیز دهک‌های بالای جامعه از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده بودند. الزام در مورد حذف این دهک‌ها اقدام مثبتی است و باید انجام می‌شد. بهتر است به جای پرداخت یارانه نقدی خدمات خوبی به مردم ارائه شود اما اگر قرار به این است یارانه نقدی داده شود بهتر است به کسانی تخصیص پیدا کند که واقعا به آن نیاز دارند.

وی افزود: شناسایی دهک‌های پردرآمد موضوع بسیار مهمی است، روش شناسایی کنونی روش بادقت بالایی نیست، بهتر است روش‌های دیگری به راه‌های کنونی اضافه شود تا درآمد افراد تشخیص داده شود. برای مثال یکی از ملاک‌ها برای تشخیص، گردش مالی، مالکیت خانه یا خودرو بود. افراد ثروتمند زیادی وجود دارند که برای فرار مالیاتی یا مسائل دیگر دارایی به نام خود ندارند و گردش مالی را هم به نام خود انجام نمی‌دهند. با روش کنونی به اینها یاران پرداخت می‌شود درحالی که نیازی به آن ندارند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: دهک‌های پردرآمد جامعه نیازی به یارانه ندارند تا آن را بگیرند. یارانه نقدی دهک‌های پایین هم باید حذف شود و به جای آن خدماتی مثل بیمه‌های قوی و خدمات درمانی رایگان یا کمک به کسب‌وکار ارائه شود. با تورم بالایی که به وجود امده ماهانه 40 یا 50 هزار تومان تاثیر چندانی در معیشت افراد ندارد.

به گزارش ایلنا، براساس لایحه بودجه سال ‌آینده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران، با ارائه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند.

یارانه حذف یارانه دهک های بالای درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۰
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر