کد خبر: 255951 A

استاندار اصفهان:

استاندار اصفهان گفت: احیای تالاب بین‌المللی به میزان احیای زاینده‌رود برای ما اهمیت دارد و برای حفظ محیط زیست راهی به جز احیای تالاب گاوخونی نداریم.

استاندار اصفهان گفت: احیای تالاب بین‌المللی به میزان احیای زاینده‌رود برای ما اهمیت دارد و برای حفظ محیط زیست راهی به جز احیای تالاب گاوخونی نداریم.

به گزارش ایلنا، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در بازدید از تالاب بین‌المللی گاوخونی اصفهان اظهار داشت: در طرح ۹ ماده‌ای که برای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود پیگیری می‌شود، این حوضه از زردکوه بختیاری تا تالاب گاوخونی ادامه دارد و در این محدوده اجرای طرح پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح سهمی نیز برای تالاب گاوخونی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: اگر این طرح به طور کامل اجرا شود، رودخانه زاینده‌رود دائمی می‌شود ولی به دلیل عدم اجرای کامل طرح در حال حاضر در بخشی از رودخانه زاینده‌رود آب جاری است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه تالاب عملکرد بسیار اساسی دارد که هر گونه مشکل برای آن اثرات زیست محیطی مخرب ایجاد می‌کند، بیان کرد: از ۶ ماه پیش، موضوع ریزگردها به عنوان بحثاصلی برای مدیریت ارشد استان مطرح بود که با بررسی‌های صورت گرفته ۳ کانون اصلی برای ایجاد این ریزگردها مشخص شده است.

وی به بیان این کانون ها پرداخت و افزود: ‌آران و بیدگل تا نائین، خورو بیایانک و یکی از اصلی ترین این کانون‌ها از اصفهان تا تالاب گاوخونی است.

زرگرپور افزود: در ماه‌هایی از سال که مسیر باد از شرق به غرب است مشکلی در زمینه ریزگردها وجود ندارد ولی در ماه‌های از سال که مسیرباد به صورت عکس است، اگر این کانون‌ها فعال شوند و گرد وغبار ایجاد شود می‌تواند شرایط نگران کننده‌ای را به وجود آورد.

وی به عملکرد منحصر به فرد تالاب‌ها در حفظ محیط زیست اشاره کرد و اظهار داشت: اگر باد از غرب به شرق وزیده شود، به دلیل رطوبت تالاب گرد و غبار ته‌نشین می‌شود که این موضوع یکی از عملکردهای بزرگ تالاب گاوخونی در استان اصفهان است.

زرگرپور خاطرنشان کرد: با توجه به این موارد احیای تالاب گاوخونی به اندازه احیای حوضه آبریز زاینده‌رود حائز اهمیت است و یک عامل اصلی برای حفظ محیط زیست منطقه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه طی ۳ ماه اخیر موضوع کنترل ریزگردها در دستور کار مدیریت استان قرار گرفته، بیان کرد: مسیر اصفهان به تالاب گاوخونی به عنوان اصلی ترین محور مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهایی برای آن احصا شده است.

استاندار اصفهان افزود: امروز بعد از ۶ ماه ازآغاز مطالعه و بررسی تالاب گاوخونی با سفر به این منطقه از نزدیک با مسائل و مشکلات آن آشنا شدیم و به این نتیجه رسیدیم که هیچ راهی جز احیا و زنده نگه داشتن تالاب گاوخونی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این موارد در شعاع ۱۵۰ کیلومتری شهر اصفهان، فعالیت‌های انسان سازی از جمله کوره‌های آجرپزی و معادن شن، ماسه و خاک رس وجود دارد که لازم است این مراکز و کانون های ایجاد گرد و غبار به خارج از محدوده مورد نظر انتقال یابد.

زرگرپور افزود: به اداره ی کل منابع طبیعی استان اعلام شده که با تمام ظرفیت، فعالیت های جلوگیری از فرسایش را انجام دهد چراکه در حال حاضر در شرایطی هستیم که اگر اقدامی انجام نگیرد، در آینده به راحتی نمی توان گرد و غبار را کنترل کرد.

وی نقش مردم و کمیته های مردمی را اصلی‌ترین عامل در کمک به رفع مشکلات عنوان کرد و اظهار داشت: مردم باید با ورود خود به این موضوع حفظ محیط زیست را بر عهده بگیرند و یک حرکت جهادی را در رابطه با احیای تالاب گاوخونی انجام دهند.

استان اصفهان اصفهان تالاب خاک روابط عمومی زیست محیطی گرد و غبار محیط زیست مشکلات منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر