کد خبر: 998256 A

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین از اهدای ۲۵ هزار جلد کتاب توسط شهروندان قزوینی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به کتابخانه‌های استان قزوین خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، فاطمه محمدبیگی در خصوص هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: امسال ۲۵ هزار جلد کتاب توسط شهروندان قزوینی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به کتابخانه‌های استان اهدا شده که این میزان نسبت به سال گذشته با ۴۰ درصد افزایش روبرو بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بیان کرد: کتاب‌های اهدایی توسط این مرکز پس از تایید، استعلام و ثبت در سامانه، براساس نیاز به کتابخانه‌های عمومی سراسر استان  ارسال می‌شود تا اعضا و علاقه‌مندان بتوانند از آنها استفاده کنند.

محمدبیگی ادامه داد: با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌ها به عنوان یک نهاد فرهنگی یکی از وظایف خود را ارتقای سطح فرهنگ جامعه می‌داند ، افزود: ارتقای فرهنگ عمومی در گرو ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی است و برای اینکه بتوانیم فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه نهادینه کنیم باید زیرساخت‌های لازم را داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه سرانه فضای کتابخانه براساس استاندارد به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک باب کتابخانه است، افزود: در حال حاضر در استان قزوین به ازای هر ۲۰ هزار نفر یک کتابخانه داریم و برای رسیدن به حد استاندارد باید بیش از۱۱۰ کتابخانه دایر کنیم .

به گفته این مسئول، در حال حاضر ارتباط مستقیمی بین تعداد کتابخانه‌های عمومی با افزایش سرانه کتابخوانی وجود دارد و لذا باید بکوشیم در سطح استان قزوین تعداد کتابخانه‌ها افزایش یابد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کتابخانه‌ای ادامه داد: برای اینکه بتوانیم مردم فرهنگ مطالعه را در بین مردم ترویج دهیم، تفاهم نامه‌های متعددی را با دستگاه‌های فرهنگی و آموزشی منعقد کرده‌ایم و امیدواریم با همکاری این ارگان‌ها به نتایج مطلوب‌تری در این زمینه دست پیدا کنیم.

 محمدبیگی با بیان اینکه هم اکنون ۷۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان قزوین هستند، افزود: ۹۸۴ هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف از جمله ادبی، هنری، اجتماعی، تاریخی و عمومی در کتابخانه‌های استان وجود دارد که این میزان نسبت به سال گذشته با افزایش ۵ درصدی منابع روبرو بوده است.

او با اشاره به اینکه تمامی کتابخانه‌های عمومی استان به بخش کودک مجهز هستند، ادامه داد: بخش کودک کتابخانه‌ها به اسباب‌بازی‌های خلاقانه تجهیز شده و خردسالان کمتر از ۶ سال می‌توانند به صورت رایگان از خدمات آن بهره‌مند شوند.

این مسئول با بیان اینکه محدودیتی در عضویت کتابخانه‌های استان وجود ندارد، تصریح کرد: هم اکنون کوچکترین عضو کتابخانه‌های استان با کمتر از۲ سال سن و کهنسالترین عضو نیز با ۹۳ سال سن از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند.

استان قزوین دارای ۳۷ کتابخانه نهادی و ۲۲ کتابخانه مشارکتی است.

استان قزوین بازی ترویج فرهنگ کتابخانه های عمومی استان کتابخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر