کد خبر: 997255 A

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع استان قزوین از اتمام عملیات ساماندهی و مرمت مسجد تاریخی سبز قزوین از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، احسان نورانی با اعلام این خبر گفت: مسجد تاریخی سبز واقع در خیابان مولوی محله آخوند از جمله مساجد شبستانی به جای مانده از دوره قاجار است که با توجه به پیشینه این بنای ارزشمند تاریخی – مذهبی و لزوم نگهداری و حفاظت از آن در دوره‌های مختلف اقدام‌های مرمتی برای احیاء و باززنده‌سازی این بنای تاریخی با مشارکت هیات امنای مسجد انجام شده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان اظهار کرد: در مرحله جدید مرمت این بنای تاریخی که از اواسط  مهرماه آغاز شد، نمای دو جبهه سمت شمال و شرق شامل برداشت لایه آجری پوسیده و اجرای مجدد و بندکشی کل بنا در قالب پروژه  مشارکتی با تامین اعتبار از سوی هیات امنا و نظارت کارشناسان اداره کل ساماندهی و مرمت شده است.

نورانی یادآور شد: این بنای تاریخی در سال ۱۲۶۳ هجری قمری توسط حاجی یوسف قزوینی بنا شده و اکنون فاقد حیاط و مشتمل بر شبستانی با شش ستون در میانه بوده و بر درگاه مسجد کتیبه‌ای متضمن اشعار، زمان و نام بانی آن آمده است.

مسجد سبز قزوین از جمله مساجد تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در خیابان مولوی و محله آخوند واقع شده و در سال ۸۰ با شماره ۴۲۰۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

استان قزوین گردشگری گردشگری و صنایع دستی مسجد معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر