کد خبر: 997250 A

معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان قزوین گفت: با اجرای طرح ملی یاس به منظور ارائه آموزش به دختران رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال موجب ارتقای عزت نفس و پذیرش مسئولیت اجتماعی آنان می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، نادر میرزایی در تشریح جزئیات طرح یاس، اظهار کرد: این طرح با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین بخشی و فرابخشی که به واسطه آن فرد، خانواده و جامعه در ابعاد مختلف فردی، روانشناختی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حقوقی به توانمندی‌های مطلوب نائل می‌گردند، اجرا می‌شود.

معاون جمعیت هلال احمر استان افزود: در این طرح از ظرفیت افراد مورد حمایت کمیته امداد به عنوان نیروهای امدادی و داوطلب و همچنین از بسترهای موجود در نظام آموزشی هلال احمر برای ارائه آموزش در خصوص شیوه‌های مواجهه با بحران‌ها و بلایای طبیعی و ساماندهی افراد آموزش دیده در خانه‌های هلال در سطح استان استفاده خواهد شد.

میرزایی ادامه داد: بدون شک این اقدام موجب ارتقای عزت نفس و پذیرش مسئولیت اجتماعی در بین افراد و همچنین ایجاد شبکه‌های فعال مدیریت بحران با تأکید بر ظرفیت اجتماع و محوریت جامعه خواهد شد.

او با بیان اینکه طرح یاس، اقدامی مشترک به منظور ارائه آموزش به دختران مورد حمایت در مورد شیوه‌های مواجهه با بحران و بلایای طبیعی است، بیان کرد: از این ظرفیت در نهایت در خانه‌های هلال استفاده خواهد شد و افراد فعال در خانه‌های هلال وارد چرخه و فرآیندی می‌شوند که در صورت بروز بحران می‌توانند در مرحله نخست، خود، در مرحله دوم خانواده و در مرحله سوم اعضای محله‌ را از بحران نجات دهند.

این مسئول اشاره کرد: ارائه آموزش‌های اجتماع محور و تعامل دختران مددجوی ۳۰ تا ۴۰ سال با هلال احمر، توان انجام کار مشارکتی و تاب آوری را در بعد محلی، فارغ از مزیت‌های مرتبط به مواقع بحران افزایش می‌دهد و در روند عمومی نیز توانمندسازی اجتماعی، ارتباطی - آموزشی و فرهنگی آنها را در پی دارد.

 معاون جمعیت هلال احمر استان مکان اجرای این طرح را در خانه‌های هلال استان بیان کرد و یادآور شد: این خانه‌ها با ساختار داوطلبی در سطح محلات، شهرها و روستاها راه اندازی شده اند و وظیفه اداره کردن آنها با داوطلبان، خیران، نیکوکاران و واقفان است.

میرزایی ارتقای حضور مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) را در عرصه‌های اجتماعی و مشارکت در فعالیت‌های جمعی را یکی از اهداف طرح یاس عنوان کرد و افزود: ایجاد انگیزه در زمینه امداد و کمک‌های اولیه، آشنایی با حوادث و سوانح، ارتقای سطح دانش و مهارت مخاطبان در خصوص امداد و کمک‌های اولیه، آشنایی با حوادث و سوانح و نحوه مقابله با آنها و ترویج فرهنگ خود امدادی و دگر امدادی از اهداف دیگر این طرح است.

معاون جمعیت هلال احمر استان خاطرنشان کرد: امیدواریم با همراهی کمیته امداد امام خمینی (ره) و تلاش‌های جوانان، داوطلبان و کارکنان جمعیت هلال احمر بتوانیم طرح ملی یاس را عملیاتی کنیم و خانه‌های هلال در روستاها و مناطق کمتر برخوردار شهری در راستای پویایی و پیشرفت اعضا و آحاد جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش موثری  ایفا کنند.

ترویج فرهنگ جمعیت هلال احمر جمعیت هلال احمر استان کمیته امداد امام خمینی معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر