کد خبر: 997170 A

رئیس پارک علم و فناوری استان خبرداد:

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین از دستیابی محققان پارک و دانشگاه علوم پزشکی قزوین به دانش فنی تولید داروی آیورمکتین که در درمان بیماران مبتلا به کرونا موفقیت چشمگیر کارآزمایی بالینی داشته است، خبرداد.

به گزارش ایلنا به نقل از پارک علم و فناوری استان قزوین، مصطفی بابایی با اعلام این خبر، اظهار کرد: محققان این پارک و دانشگاه علوم پزشکی قزوین پس از طی مراحل علمی و کسب مجوزهای لازم با همکاری شرکت داروسازی البرزدارو برای تولید اولیه این دارو اقدام کردند.

رئیس پارک علم و فناوری استان بیان کرد: مطالعات کارآزمایی بالینی دارو با همکاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین بر روی بیماران مبتلا به کرونا در پنج بیمارستان استان‌های قزوین و خوزستان انجام شد.

این مسئول افزود: نتایج این طرح موید اثربخشی چشمگیر این دارو در کاهش مدت زمان بستری، کوتاه کردن زمان نیاز به اکسیژن کمکی، بهبود فاکتورهای خونی و همچنین کاهش بسیار چشمگیر میزان مرگ و میر بوده است.

مافی اضافه کرد: این دارو از طریق مهار اتصال پروتئین‌های ویروس به گیرنده ACE۲، مهار کمپلکس ایمپورتین و در نتیجه حفظ ایمنی سلولی، مهار آنزیم RDRP و HELICASE و در نتیجه مهار تکثیر ویروس، اثر ضد ویروسی خود را اعمال می‌کند.

رئیس پارک علم و فناوری استان یادآور شد: مطالعات اثر پیشگیرانه این دارو بر ابتلا به بیماری کرونا و نیز اثر ایمونومدولاتوری آن در حال انجام بوده و تا این لحظه اثربخشی بسیار خوبی به خصوص در بیماران سرپایی از خود نشان داده است.

وی اضافه کرد: این دارو موفق به اخذ مجوزهای سازمان غذا و دارو کل کشور شده و مقدمات تولید آن در شرکت داروسازی البرز دارو فراهم شده و به زودی در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

مافی افزود: در حال حاضر این دارو در کمیته علمی ستاد ملی کرونای کشور ارائه شده و در انتظار تأیید نهایی جهت پیوستن به پروتکل درمانی کشور توسط این ستاد است.

استان قزوین بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی درمان علم و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر