کد خبر: 997090 A

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خبرداد:

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین از راه اندازی کتابخانه تخصصی ویژه نابینایان در استان قزوین در آینده ای نزدیک با اعتبار تامین شده از سوی سازمان اجتماعی کشور خبرداد.

به‌گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، مریم بیدخام در بازدید از اداره‌کل کتابخانه‌های استان قزوین به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: با هماهنگی‌های به عمل آمده، طرح تجهیز کتابخانه تخصصی ویژه نابینایان به سازمان اجتماعی کشور ارایه شده و به زودی این مرکز از محل اعتبارات همین سازمان و مشارکت اداره کل کتابخانه‌های استان تجهیز و راه اندازی خواهد شد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری با بیان اینکه اهدای کتاب و تجهیز کتابخانه‌های مناطق محروم و کمتر توسعه یافته ضروری است، افزود: توجه ویژه به کتابخانه‌های عمومی و تجهیز این مراکز فرهنگی در مناطق کم برخوردار نقش مهمی در افزایش آگاهی ساکنان این محلات داشته و به طور حتم کاهش آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

بیدخام تصریح کرد: ترویج فرهنگ مطالعه به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری می‌کند که بخشی از این کتابخانه‌ها می‌تواند به شکل سیار در این مناطق راه‌اندازی شوند.

وی به آمار ساکنان محلات حاشیه نشین و کم برخوردار و نبود زیر ساخت های لازم برای پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح‌های فرهنگی در محلات به ویژه مناطق حاشیه نشین و کمتر توسعه یافته باید زیرساخت فرهنگی مناسب را فراهم کرد.

این مسئول بیان کرد: افزایش سرانه کتابخانه‌های عمومی شهر، استفاده از فضاهای فرهنگی، تاریخی، راه‌اندازی کافه کتاب سیار، گذرگاه‌های فرهنگی با مشارکت تشکل‌های مردم نهاد می‌تواند در اجرای موفق این گونه طرحها موثر باشد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خاطرنشان کرد: هر اندازه سرانه مطالعه و فرهنگ کتابخوانی در جامعه افزایش یابد، ارتقا و تعالی جامعه نیز به همان اندازه رشد می‌کند که در این راستا سمن‌ها می‌توانند با حمایت و در تعامل با نهادهای متولی کتاب و سایر گروه‌های مردمی به ارتقای این شاخص و نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه کمک کنند.

بیدخام یادآور شد: ترویج فرهنگ مطالعه در کودکان و کتاب و کتاب‌خوانی، از محوری ترین فعالیتهای کانون پرورش فکری کودکان است که به این منظور باید تجهیز کتابخانه‌های کانون در محلات محروم در دست اقدام قرار گیرد.

اجتماعی و فرهنگی استان قزوین اوقات فراغت نابینایان کتابخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر