کد خبر: 996122 A

مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری اعلام کرد؛

مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین گفت: طرح مطالعاتی احیای کهن پیشه‌های شهر قزوین و استقرار آنها در بخشی از مجموعه تاریخی سعدالسلطنه انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، اسماعیل حافظی اظهار کرد: قزوین، از کهن شهرهای ایران با تاریخ چندین هزارساله‌ گنجینه‌ای ارزشمند از استادکاران و پیشه‌ورانی است که یادگارهای دوران گذشته بوده و هر یک روایتی شنیدنی از تاریخ این سرزمین دارند.

مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری افزود: در پاسداشت از این میراث فرهنگی ناملموس و به منظور احیا و معرفی هرچه غنی تر این پیشه ها پروژه طرح مطالعاتی احیای کهن پیشه های شهر قزوین در شبستان سعدیه مجموعه سعدالسلطنه در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

حافظی اضافه کرد: تمدن کهن شهر قزوین میراث ماندگار بسیاری برای مردم امروز این شهر به یادگار گذاشته که مجموعه این میراث، هویت تاریخی شهر قزوین را تشکیل می‌دهد.

او ادامه داد: همچنان که آثار معماری، کتیبه‌ها و مجسمه‌ها بخشی از این میراث‌اند، پیشه‌ها و مشاغل سنتی نیز ریشه در تمدن اصیل قزوین دارد و در طول تاریخ ساخته‌ شده، پرورش‌یافته و معرف فرهنگ و هویت و ارزش‌های این شهر است.

این مسئول تصریح کرد: هدف از تهیه این طرح احیای پیشه های کهن با تاکید بر پیشه های اصیل قزوین و معرفی آنها به عنوان بخشی از فرهنگ این شهر به گردشگران و شهروندان بوده است و با توجه به اهمیت و ماهیت کاروانسرای سعدالسلطنه در شهر قزوین چه به لحاظ تاریخی و چه عملکردی و نقش موثر آن در جدب گردشگران، شبستان سعدیه به عنوان مناسب ترین مکان برای این طرح انتخاب و برنامه ریزی شد.

مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری بیان کرد: پروژه حاضر شامل دو بخش و مرحله است که مرحله اول به شناسایی کهن پیشه‌ها و مرحله دوم به بررسی شبستان سعدیه سعدالسلطنه در حوزه پیشه ها اختصاص یافته است.

حافظی ادامه داد: در این پروژه تلاش شده است با استفاده از منابع میدانی و کتابخانه‌ای تمامی مشاغل کهن قزوین شناسایی شده و پس از تفکیک آن‌ها به مشاغل فعال و زوال یافته، مشاغلی که امکان احیا آن وجود دارد معرفی و آموزش داده شود.

او خاطر نشان کرد : بخش دوم گزارش حاضر به بررسی سرای سعدیه سعدالسلطنه جهت استقرار مشاغل و امکان احیای آن پرداخته است و همچنین اولویت‌بندی پیشه‌ها براساس ضرورت‌ها، رایزنی با صاحبان مشاغل و ارائه ضوابط استقرار از مراحل این بخش است.

این مسئول یادآور شد: پس از مطالعات مفصلی که درخصوص کهن پیشه ها چه در قزوین و چه در کشور صورت گرفت و مطالعه نمونه های مشابه، با توجه به محدودیت های موجود بخصوص عدم وجود پیشه وران فعال در تمامی رشته ها، ماهیت پیشه ها و ... مقرر شد در گام  اول موزه و مراکز نوآفرینی مشاغل سنتی در تعدادی از حجره های شبستان سعدیه سعدالسلطنه استقرار یابد.

مدیر عامل سازمان خدمات طراحی شهرداری اظهار کرد: مراحل کار این مرکز در گام اول آماده سازی فضا بدون صنعتکار و گشایش برای بازدیدکنندگان و گام دوم فعال سازی فضاها و واگذاری آن به صنعتگران و گام سوم استقلال صاحبان حرفه و صنعتکاران پیشه های قدیمی است.

حافظی افزود: پیشه های انتخاب شده در اولویت اول عمدتا از مجموعه منسوجات و چرم نظیر موج بافی، جولابافی، لوافی، کفش دوزی و در اولویت دوم مشاغلی چون ساعت سازی، چلنگری، زره بافی بوده است.

انتهای پیام/
استقلال شهرداری مجسمه موزه برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر