کد خبر: 996121 A

ایلنا از سمنان گزارش می‌دهد؛

رئیس اداره کتابخانه های عمومی سرخه ضمن تایید خبر تعطیلی 9 ماهه کتابخانه عمومی سرخه در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: با مکاتبه و صدور حکم دادستانی به فرمانداری سرخه از تاریخ 5 اسفند کتابخانه عمومی این شهرستان که تنها کتابخانه عمومی است تعطیل شد.

به گزارش ایلنا از سمنان نسرین قلی بیک یادآور شد: شکست های متعدد در قسمت‌های مختلف ساختمان به دلیل فرونشست زمین در سرخه که البته مختص این مکان فرهنگی نیست پس از بازدید کارشناس معتمد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مهر تایید نهاد کتابخانه‌های عمومی بر این موضوع منجر به تعطیلی کتابخانه شد.
قلی بیک تصریح کرد: روبه روی کتابخانه حمام عمومی بود که به دلیل فرونشست زمین تخریب شد و این موضوع مزید بر علت شد که کارشناسان مربوطه مقاوم سازی ساختمان فعلی را مقرون به صرفه ندانند و غیر استاندارد تلقی کنند.
رئیس کتابخانه‌های عمومی سرخه اظهارداشت: پس از ناامید شدن از عدم تایید پیشنهاد مقاوم سازی ساختمان فعلی کتابخانه تمام هم و غم من و کتابدارانم یافتن مکانی برای انتقال کتاب‌ها بود؛ به رغم تمامی تلاش‌ها حتی مکانی به صورت استیجاری هم نیافتیم.
قلی بیک ادامه داد: زمینی را که حدود 1400 متر مربع مساحت دارد و سال ها بلاتکلیف بود با همکاری شورای شهر مصوب و مقرر شد به کتابخانه های عمومی واگذار کنند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی سرخه اظهارداشت: هزینه طراحی سازه زمین مذکور حدود 700 میلیون ریال برآورد شده و با توجه به اینکه قرار است ساخت این کتابخانه را خیر تقبل کند این مبلغ نیز باید از منابع غیر دولتی و خیرین تامین شود.

او اضافه کرد: خیر قول ساخت این کتابخانه را داده است که تاکنون تفاهم نامه و قراردادی منعقد نشده است.

قلی بیک گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان تصمیم دارد همین ساختمان را تخریب و بازسازی کند اما با توجه به اینکه محل این کتابخانه در حریم درجه 1 آثار میراث‌فرهنگی قرار دارد ارتفاع مجاز برای ساخت 4 متر است یعنی بیش از یک طبقه مجوز ساخت نمی دهند و با  قرار گرفتن زمین منظور در طرح تعریض شهرداری در صورت تخریب ساختمان و تعریض خیابان مقدار کمی از زمین باقی می ماند که کفاف ساخت کتابخانه را ندارد.

او افزود: نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استفاده از ظرفیت خیر برای ساخت کتابخانه در زمین جدیدی است  که شورای شهر مصوب کرده است.

رئیس کتابخانه عمومی سرخه بیان کرد: بخشی از زمین فعلی کتابخانه عمومی وقفی بوده که واقف به منظور ساخت حمام عمومی وقف کرده بود و در شرایط فعلی هم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم اوقاف و امور خیریه مدعی مالکیت زمین هستند اما هیچ کدام سند ندارند هرچند اعیانی این کتابخانه متعلق به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نهاد کتابخانه‌های عمومی بهره بردار است.

79

قلی بیک افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌گوید یک باب کتابخانه بسازید و تحویل دهید تا این مکان را واگذار نماییم هر چند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این مکان را رها نمی‌کند و مدعی مالکیت است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه چندین ماه است کتابخانه تعطیل شده و بلاتکلیف مانده است تصمیم گرفتم سالن آمفی تئاتر را با اندکی تغییرات ساختمانی و در حد رفع نیازِ تحویل و امانت کتاب قابل استفاده کنم اما در وهله اول نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تایید نکرد تا نهایتا با اصرار مقرر شد کمیته ای در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تشکیل شود و اگر تایید شود کتابخانه و مخزن را به این مکان منتقل کنیم و سالن مطالعه و بقیه بخش ها حذف شود.

نسرین قلی بیک بیان کرد: رایزنی های زیادی با اداره آموزش و پرورش سرخه انجام دادیم تا چنانچه مدرسه خالی و بلا استفاده دارند به صورت موقت به اداره کتابخانه ها تحویل دهند اما آموزش و پرورش هم گفت مکان خالی و بلا استفاده نداریم .

او از ادامه رایزنی هایش برای جلوگیری از تعطیلی کتابخانه‌ توضیح داد و گفت: حوزه علمیه برادران سرخه را که خالی و بدون طلبه بود موافقت اولیه آن و مجوز استحکام بنایش را از مراجع ذی صلاح گرفتیم اما در نهایت به بهانه اینکه در سال آینده شاید طلبه جذب کنند از واگذاری آن امتناع کردند.

رئیس کتابخانه‌های عمومی سرخه اظهارداشت: این کتابخانه عمومی 1500 عضو داشت تعدادی از آنها برای رفع نیاز به مرکز استان سمنان سفر می کنند، عده ای فقط از فضای مجازی استفاده می‌کنند و تعداد بی شماری از آنها بلاتکلیف هستند. مطمئنا اکثر اعضا ریزش کرده اند و تحت هر شرایطی که کتابخانه باز شود باید از صفر شروع کنیم و مرور زمان در بازگشایی ضربات جبران ناپذیری به حوزه فرهنگ این شهرستان و جوانان و نوجوانان خواهد زد.

نسرین قلی بیک یادآور شد: با توجه به اینکه سرخه اخیرا شهرستان شده است بسیاری از زیرساخت‌های لازم را ندارد و برخی از ادارات نیز در منازل مسکونی استیجاری دایر هستند.

او تصریح کرد: شهرستان سرخه یک کتابخانه شهری و سه کتابخانه روستایی در مومن آباد، لاسجرد و افتر  دارد کتابخانه‌های روستایی این شهرستان بسیار موفق عمل کرده اند و دارای مقام ها و عناوین متعدد کشوری و استانی در جشنواره های مختلف شده اند.

 

هفته کتاب و کتابخوانی کتابخانه عمومی سرخه حکم دادستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر