سرخط خبرها:
کد خبر: 995694 A

رئیس سازمان صمت استان اعلام کرد:

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: هدفگذاری صادراتی استان قزوین امسال ۳۴۰ میلیون دلار بوده که از این میزان تاکنون ۴۷ درصد تحقق یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، عزیزاله افضلی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون به لحاظ وزنی ۳۲۸ هزار تن و به لحاظ ریالی ۱۶۱ میلیون دلار صادرات کالا از استان قزوین صورت گرفته که نسبت به سال ۹۸ به لحاظ وزنی ۳۴ درصد و به لحاظ ارزشی ۳۶ درصد منفی بوده است.

رئیس سازمان صمت استان ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، موضوع صادرات و بخش تجارت تحت تاثیر قرار گرفته و اثرات بسیار زیادی بر صادرات و واردات داشته است.

افضلی با اشاره به کالاهای صادراتی استان، افزود: آهن آلات، فولاد، تخم مرغ، نایلون، سیب زمینی سرخ شده، چیپس، ظروف شیشه‌ای و... عمده کالاهای صادراتی استان به کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه، سوریه، امارات، عمان، پاکستان و... در هفت ماه گذشته بوده است.

وی بیان کرد: در حوزه واردات نیز به لحاظ وزنی ۶۹ هزار تن و به لحاظ ارزشی ۳۵۳ میلیون دلار ارزش واردات استان بوده که در بخش وزنی منفی ۱۸ درصد و در حوزه ارزش دلاری ۶ درصد مثبت بوده است.

این مسئول یادآور شد: واردات استان بیشتر در حوزه مواد اولیه، کمپرسورهای برودتی، شیرخشک صنعتی، کنترل پنل‌ها، اسانس‌ها و... بوده که از کشورهای امارات، چین، هند، ازبکستان و سوئیس وارد شده اند.

رئیس سازمان صمت استان اضافه کرد: سهم استان از صادرات کشور نیم درصد در حوزه وزنی و ۹ درصد در حوزه ارزشی و در بخش واردات کشور نیز ۳۵ صدم درصد در حوزه وزنی و ۱.۷ دهم درصد در حوزه ارزش دلاری بوده است.

افضلی خاطرنشان کرد: عراق بالاترین رتبه را در کشور در بخش تجاری با استان قزوین دارد و کشورهای افغانستان ترکمنستان، پاکستان و ... در رتبه‌های بعدی در این زمینه قرار می‌گیرند.

استان قزوین دلار سازمان صنعت معدن و تجارت استان عمان واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر