کد خبر: 995151 A

با پیگیری مسئولان استان؛

با تلاش‌ها و پیگیری‌های اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس و با حمایت استاندار فارس 55 میلیون متر مکعب آب برای تامین حق آبه تالاب بختگان اختصاص یافته و رهاسازی خواهد شد.

به‌گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست فارس، برای دومین سال پیاپی با تصویب چهل میلیون مترمکعب حق آبه تالاب بختگان و پانزده میلیون برای جبران کسری سفره های آب زیرزمینی در کارگروه آب کشاورزی استان، این حق آبه که بخشی از کل حق آبه تالاب است از روز شنبه مورخ  24/ 8/ 99 رهاسازی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس ضمن ابراز خرسندی از اختصاص بخشی از حق آبه تالاب بختگان بیان کرد: با پیگیری مداوم اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس و با حمایت استاندار فارس در کارگروه آب کشاورزی استان و تعاملات بعمل آمده با شرکت آب منطقه ای استان فارس به منظور اجرای قانون حفاظت و احیاء تالاب ها و آیین نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیر قابل جبران تالاب‌ها به ویژه ماده 4 این آیین نامه در سی امین جلسه کارگروه آب کشاورزی با رهاسازی 55 میلیون متر مکعب حق آبه برای تالاب بختگان از مسیر رودخانه کر موافقت شده که در روز شنبه مورخ 24/8/99 از محل سد درود زن رها سازی انجام خواهد شد.

حمید ظهرابی خاطر نشان کرد: چهل میلیون متر مکعب از این آب وارد تالاب‌ها می‌شود و ١٥ میلیون متر مکعب نیز برای جبران کسری سفره های آب زیر زمینی و شارژ رودخانه پیش بینی شده که در مجموع 55 میلیون متر مکعب رها سازی خواهد شد.

 ظهرابی همچنین اظهار داشت: به استناد مصوبه ستاد حفاظت و احیای تالاب های استان فارس با دستور صریح استاندار و به منظور آماده سازی مسیر رودخانه کر این اداره کل و سازمان آب منطقه ای نسبت به عملیات لایروبی در مصب رودخانه اقدام کرده اند تا آب به صورت بهینه و با کمترین اتلاف به محل تالاب بختگان برسد.

ظهرابی افزود: از نتایج این رهاسازی حق آبه می توان به حضور و زاد آوری پرندگان مهاجر به خصوص گونه شاخص فلامینگو که هر ساله میهمان این تالاب در سال های پر آب بوده اند که درسال های گذشته به علت وقوع خشکسالی در تالاب مذکور این حضور بسیار کم رنگ شده است اشاره کرد.

ظهرابی با اظهار تاسف از اینکه در چند سال اخیر در زمان زاد آوری این گونه مهاجر تلفات جبران ناپذیری اتفاق افتاده است گفت: حق آبه می‌تواند تا گذر جوجه‌های زادآوری شده سال جدید از مرحله بحرانی کمک بسزایی در کاهش این تلفات داشته باشد.

استان فارس تالاب حفاظت محیط زیست شاخص کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر