کد خبر: 994631 A

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان خبرداد:

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین از مرحله جدید مرمت و ساماندهی سه بنای تاریخی استان قزوین شامل مسجد جامع عتیق، آستان مقدس امامزاده حسین(ع) و برج های دوگانه خرقان در سال جاری از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، احسان نورانی با اعلام این خبر اظهار کرد: مرحله جدید ساماندهی و مرمت مسجد جامع عتیق مربوط به مطالعات مرمتی و ترمیم گنبدخانه این بنای تاریخی است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه مرمت بخش های مختلف این مسجد باشکوه طی سالیان گذشته انجام شده و همچنان ادامه دارد، افزود: مسجد جامع عتیق یکی از کهن ترین مساجد چهار ایوانی ایران بوده و دارای بیش از هزار سال قدمت است.

نورانی بیان کرد: مرحله جدید مرمت و ساماندهی برج های دوگانه خرقان در آبگرم شهرستان آوج نیز در قالب استحکام بخشی نیز در دستور اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین قرار دارد.

او از برج های دوگانه خرقان به عنوان شاهکار معماری آجری ایران یاد کرد که در دوره سلجوقی احداث شده اند  ادامه داد: یک مرحله از مرمت این برج ها نیز امسال در دستور کار قرار گرفته بود که به پایان رسید.

این مسئول افزود: دور جدید مرمت و ساماندهی آستان مقدس امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) به عنوان شاخص ترین بنای زیارتگاهی استان که دارای بنایی مربوط به دوره صفویه است نیز به مرمت صحن این بقعه متبرکه اختصاص پیدا خواهد کرد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان یادآور شد: پیگیر اجرای مرحله جدید مرمت و ساماندهی بازار وزیر و مسجد مدرسه سردار قزوین هستیم و در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز، این پروژه ها را نیز در سال جاری آغاز خواهیم کرد.

استان قزوین دارای ۲۳۵ بنای تاریخی شامل مساجد، مسجد مدرسه ها، آب انبارها، پل ها و برج ها و کاروانسراها، عمارت ها، دروازه ها و حمام هاست.

در استان قزوین همچنین ۲ هزار محوطه پیش از تاریخ شناسایی شده است.

استان قزوین برج گردشگری و صنایع دستی مسجد مسجد جامع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر