کد خبر: 991271 A

معاون شهردار مشهد خبر داد:

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، از بهره‌برداری از فرآیند شیمیایی تصفیه خانه سپتاژ مشهد تا پایان خردادماه ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، مهدی یعقوبی در مراسم آغاز عملیات اجرایی اولین تصفیه خانه سپتاژ کشور که با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهری در محل این تصفیه خانه واقع در جاده میامی برگزار شد افزود: آلودگی رودخانه کشف رود به دلیل جاری بودن فاضلاب های خانگی و صنعتی و آلودگی های گسترده آب و خاک ناشی از این فاضلاب ها و همچنین برداشت غیرمجاز از فاضلاب رها شده در کشف رود، طی دهه های اخیر یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی کشور بوده است.

او ادامه داد: همین گستردگی آلودگی‌ها باعث شده تا سلامت و محیط زیست ساکنان اطراف این رودخانه و حتی سلامت و بهداشت شهروندان مشهدی و زائران به دلیل تولید محصولات کشاورزی آلوده از فاضلاب رهاشده، به طور جدی به خطر بیفتد و در اطراف این رودخانه نیز کانون های آلودگی و انواع بیماری‌ها نظیر سالک شکل بگیرد.

یعقوبی افزود: اواخر سال ۹۲ با محوریت استانداری خراسان رضوی و همراهی شهرداری مشهد و شرکت آب منطقه‌ای و حضور پررنگ دادستانی، اقداماتی در راستای آزاد‌سازی کشف‌رود شروع شد و در سال ۹۳ حدود ۱۳ کیلومتر از رودخانه کشف رود با حکم دادستانی آزادسازی و این بستر بلافاصله تحویل شهرداری مشهد گردید؛ شهرداری نیز در همان سال ساماندهی این محدوده و کاشت درختان در آن را به طور کامل انجام داد.

معاون شهردار مشهد ادامه داد: پس از این ساماندهی در آن محدوده هیچ برداشت غیرمجازی از فاضلاب صورت نگرفت و پس از مدتی با همکاری شرکت آب منطقه‌ای و پشتیبانی حوزه دادستانی، تقریباً ۸۰ کیلومتر دیگر از بستر رودخانه کشف رود آزادسازی شد؛ اما بستر آزاد شده به شهرداری واگذار نگردید و ساماندهی این محدوده، محدود به اعتبارات دولتی ماند و عملاً اتفاق خاصی برای احیای این رودخانه شکل نگرفت.

او افزود: در آبان سال ۹۸ با محوریت استانداری و پشتیبانی دستگاه قضایی، سازمانهای مرتبط با ساماندهی کشف‌رود کنار هم جمع شدند و تفاهم‌نامه‌ای میان این دستگاه‌ها منعقد گردید و مدیریت واحد و راهبری مجموعه به شهرداری مشهد واگذار شد.

یعقوبی ادامه داد: طی یک سال گذشته کار گروهی در شهرداری مشهد با حضور نمایندگان تام الاختیار سازمان ها شکل گرفت و تا به امروز بالغ بر ۱۱۳ میلیارد تومان قراردادهایی است که در این راستا برای اجرای پروژه های ذیل مطالعات مشاور و با اولویت بندی کارگروه منعقد گردیده است که برخی از این پروژه ها اجرا شده و برخی دیگر در حال اجرا است.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد افزود: در حال حاضر بالغ بر ۳۰۰۰ متر مکعب فاضلاب با غلظت بسیار زیاد و آلودگی بالا توسط تانکرها در این محدوده به صورت مستقیم وارد کشف‌رود می‌شود و همین موضوع اهمیت احداث تصفیه خانه سپتاژ را دو چندان کرده است.

 یعقوبی افزود: در همین راستا پس از انتخاب مشاور و با همراهی حوزه محیط زیست، مطالعات بسیار خوبی شکل گرفت و برای احداث این تصفیه‌خانه ۷۴ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و امیدواریم با تسریع در انجام کارها و افزایش جبهه‌های کاری، اواخر خردادماه سال ۱۴۰۰ فرآیند شیمیایی این تصفیه خانه را به اتمام برسانیم و پس از آن تا پایان آذرماه ۱۴۰۰، فرآیند بیولوژیکی این تصفیه‌خانه نیز به اتمام برسد.

او افزود: با توجه به فرآیندی که در این تصفیه خانه تعریف شده که اولین نمونه خود در کشور است؛ خروجی پساب در حد پساب با قابلیت رهاسازی در آب های سطحی و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

یعقوبی در پایان گفت: امیدواریم با پیگیری اداره کل محیط زیست و شرکت آب و فاضلاب مشهد، دیگر تصفیه خانه های پیش بینی شده در حاشیه این رودخانه زودتر اجرایی شود تا اصلاً فاضلابی در کشف‌رود نداشته باشین و در نهایت مشکلات زیست محیطی این منطقه را کاهش دهیم.

جاده شهرداری محصولات کشاورزی مشهد شهردار مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر