کد خبر: 991269 A

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: شش جلد قرآن نفیس از مجموعه قرآن‌های خطی مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش ایلنا از مشهد، ابوالفضل مکرمی فر در این خصوص افزود: در مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام بیش از صد جلد قرآن نفیس خطی با قدمت چند صدساله نگهداری می‌شود که عمدتاً وقف مزار جام شده و توسط تولیت این مجموعه در محل موزه قرآن‌ها نگهداری و حفاظت می‌شود.

هم‌چنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی دراین‌باره اظهار کرد: : در سال 1398 به همت دفتر ثبت اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان و همکاری ارزشمند تولیت مزار جام پرونده ثبت منقول شش قرآن نفیس به شرح ذیل از این مجموعه ارزشمند تهیه و برای ثبت به وزارت خانه ارسال شد که بعد از طی فرآیند در فهرست آثار منقول ایران به ثبت رسید.

طغرایی تصریح کرد: این شش جلد شامل یک جلد قرآن خطی وقفی جلال‌الدین اکبر غوریانی و پنج جلد شامل جزءهای اول، پنجم، ششم، هفتم، و بیست و پنجم از مجموعه جلد قرآن خطی به خط حسینی دامغانی موجود در مجموعه مذکور است.

او یادآور شد: خوشنویسی فوق‌العاده زیبا با ترکیبی از خط ریحان و ثلث، بهره‌گیری از هنر تذهیب واستفاده از هنر جلد سازی و صحافی از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه است.

یک جلد قرآن خطی موسوم به قرآن اورنگ زیب نیز از این مجموعه در سال 1397 به شماره 1322 در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.

ایران خراسان رضوی قرآن گردشگری و صنایع دستی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر