کد خبر: 990925 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از ثبت هشت اثر طبیعی قزوین در فهرست آثار ملی و ابلاغ مراتب ثبت آنها در نامه‌های جداگانه از سوی وزیر میراث ‌فرهنگی به استاندار قزوین خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، علیرضا خزائلی با اعلام این خبر گفت: ثبت این آثار در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث ‌فرهنگی کشور مصوب دی‌ماه ۱۳۸۲ و آیین‌نامه اجرایی آن با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی صورت گرفت.

وی اضافه کرد: در این راستا درخت چنار کهنسال روستای دهک الموت شرقی پس از تشریفات قانونی لازم به شماره ۶۰۲ مورخ ۶ شهریورماه سال ۹۸ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.

خزائلی گفت: این اثر ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار دارد و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم این اثر بر عهده این وزارتخانه است.

وی اضافه کرد:طبق این موضوع، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود، ممنوع است.

این مسئول گفت: وزیر میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی همچنین در هفت نامه‌ جداگانه، مراتب ثبت ملی هفت میراث طبیعی دیگر استان را به استاندار قزوین ابلاغ کرده است.

خزائلی افزود: درخت چنار کهنسال روستای بوزلین در بخش مرکزی شهرستان قزوین، درخت زیتون کهنسال روستای نهران در طارم سفلی، درخت چنار کهنسال فیشان در بخش الموت شرقی، درخت گردوی کهنسال محل نوبن بالاروچ در بخش الموت شرقی، درخت داغداغان کهنسال روستای موشقین در بخش الموت غربی، درخت چنار کهنسال آفتابدر در بخش الموت شرقی و درخت ارس کهنسال شورستان در بخش الموت شرقی، هفت اثر ثبت شده با انجام تشریفات قانونی هستند.

استان قزوین حدود هزار و ۳۰۰ اثر ثبت شده ملی دارد.

استان قزوین گردشگری گردشگری و صنایع دستی وزارتخانه نهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر