کد خبر: 990093 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: برخی مردم استان با بی‌ ملاحظگی تمام ماسک های خود را در سطح شهر و طبیعت رها می‌کنند که در دراز مدت نه تنها باعث فاجعه محیط زیستی خواهد شد که شیوع گسترده بیماری را در استان به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رضا میرزایی افزود: در پی شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و اعلام سازمان بهداشت جهانی و تأکید بر لزوم استفاده از ماسک جهت جلوگیری از گسترش این بیماری، استفاده از ماسک‌ بین مردم افزایش یافت و می‌توان گفت این روزها استفاده از ماسک به بیشترین حد خود در طول تاریخ رسیده است.

او با اشاره به اینکه این بی‌ملاحظی باعث شیوع بیشتر کرونا در استان خواهد شد ،گفت: این راه‌ حل برای پیشگیری از گسترش ویروس با مشکلاتی همراه شده، به‌ گونه‌ای که رها شدن ماسک‌های استفاده‌ شده در طبیعت، محیط‌ زیست را به خطر انداخته است. بیشتر ماسک‌ها و دستکش‌ها از مواد پلاستیکی ماندگار ساخته شده‌اند و می‌توانند ده‌ها سال و حتی صدها سال در محیط طبیعی باقی مانده و تأثیرات مخرب زیادی بر محیط زیست و سلامت مردم داشته باشند.

او ادامه داد:به‌رغم اینکه به میلیونها نفر توصیه شده از ماسک برای مقابله با انتشار ویروس استفاده کنند، اما متأسفانه راهنمایی‌های بسیار اندکی در مورد نحوه دفع یا بازیافت آنها ارائه شده، به گونه ای که اکنون در این حوزه با چالش روبرو هستیم و مردم از ترس اینکه ویروس را از طریق دستکش و ماسک‌های خود وارد منزل یا محل کار خود کنند آن‌ را در سطح شهر رها می‌کنند. غافل از آنکه این موضوع می‌تواند خود سبب گسترش و افزایش ویروس کرونا شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: شیوع کرونا و خطر انتقال بیماری برای همه شهروندان به یک میزان وجود دارد و تنها شرط حفظ سلامت و مقابله با شیوع بیماری رعایت موارد بهداشتی است و مدیریت صحیح پسماندهای مربوط به لوازم حفاظت فردی یکی از این موارد بهداشتی است.

او توصیه کرد پس از استفاده از ماسک و دستکش های  یکبار مصرف، آنها را در کیسه قرار داده و مستقیماً درون یک سطل زباله بیندازید تا از تخریب محیط زیست و شیوع بیماری جلوگیری شود. 

کرونا فاجعه زیست محیطی لزوم آگاهی رسانی و آموزش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر