سرخط خبرها:
کد خبر: 988497 A

استاندار خراسان شمالی مطرح کرد:

استاندار خراسان شمالی بر لزوم ایجاد ارتباط عمیق تر در بخش‌های مختلف بین دو استان خراسان شمالی و آخال ترکمنستان تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی و اموربین الملل استانداری خراسان شمالی، محمد علی شجاعی در نشست ویدئو کنفرانسی استانداران خراسان شمالی و آخال ترکمنستان به دیدار رئیس جمهور ترکمنستان با مقام معظم رهبری در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و افزود: در این دیدار مقام معظم رهبری دو ملت ایران و ترکمنستان را همسایگانی همچون دو خویشاوند دانستند.

وی همچنین به سفر سال گذشته خود به کشور ترکمنستان اشاره و خاطرنشان کرد: خواستار تمدید تفاهمنامه‌های منعقد شده هستیم که امیدواریم کمیسیون مشترکی از سوی دو طرف برای اجرایی کردن مفاد تفاهمنامه شکل بگیرد.

شجاعی در ادامه سخنان خود به ظرفیت‌های حوزه‌های اقتصادی، عمران، علم و فناوری، ورزشی و زیست‌محیطی خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: بازرگانان این استان به ۲۰ کشور صادرات دارند و عمده صادرات ما در حوزه مواد غذایی، کشاورزی، پلاستیک، شیمیایی، صنعت، معدن و مصالح ساختمانی است.

وی با اعلام آمادگی جهت افتتاح دو دفتر در استان‌های خراسان شمالی و آخال ترکمنستان برای پیگیری امور اقتصادی، اظهار داشت: مجتمع صنعتی اسفراین، کارخانه لوله گستر اسفراین، پتروشیمی، کارخانه تولید سیمان و آلومینای جاجرم از ظرفیت های بالقوه استان در بخش اقتصادی است.

استاندار خراسان شمالی همچنین گفت: برای انجام امور پیمانکاری، اعزام نیروی متخصص کشاورزی برای کشت فراسرزمینی و اعزام نیروی متخصص فنی، مهندسی و کادشناس تکنسین طراحی و نظارت اعلام آمادگی می کنیم.

شجاعی همچنین از اعلام آمادگی این استان برای اعزام دانشجو، اساتید و گروه های علمی و یا پذیرش آن در استان خبر داد و افزود: در رشته های فنی، کشاورزی، علوم انسانی و پزشکی آماده پذیرش هستیم.

وی خواستار برگزاری تورهای گردشگری با برقراری پرواز بجنورد - عشق آباد شد و افزود : در زمینه قالیچه های ترکمن و اسب اصیل ترکمن بعنوان یکی از اشتراکات طرفین می توانیم اقدام به برگزاری جشنواره کنیم.

شجاعی به حوزه ورزش و قدمت بالای ورزش کشتی سنتی دو کشور هم اشاره و تصریح کرد: خراسان شمالی در برگزاری اردوی تیم‌های ملی و تورنمنت های ورزشی و اعزام مربیان ورزشی در رشته‌های مورد نیاز ترکمنستان آمادگی کامل دارد.

اضافه می شود سرکنسول ترکمنستان در مشهد و معاون سفیر ایران در عشق آباد نیز در این نشست در سخنانی از اعلام آمادگی برای هرگونه اقدام در جهت تسهیل و گسترش روابط دو استان و دو کشور خبر دادند.

ترکمنستان خراسان شمالی کشاورزی معاون مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر