کد خبر: 987719 A

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین:

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: ۱۲ محصول فناورانه در حوزه مبارزه با کرونا از سوی شرکت‌های دانش بنیان استان تولید و روانه بازار شدند.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، دکتر مصطفی مافی با اعلام این خبر گفت: روز هفتم اسفند ۸۹ محلول ضدعفونی‌کننده بر پایه آب از سوی یک شرکت دانش‌بنیان استان روانه بازار شد و همزمان ۵ شرکت دانش‌بنیان نیز تا ۲۷ اسفند محلول‌های ضدعفونی را وارد بازار کردند و روزانه بیش از ۱۰۰ هزار لیتر در روز تولید داشتند که علاوه بر نیاز استان، نیاز استان‌های همجوار را تأمین می‌کرد.

وی افزود: ۱۲ محصول فناورانه در حوزه مبارزه با کرونا از جمله دستگاه و تونل ضدعفونی کننده انسان، پول، ازن و همچنین تب سنج از سوی شرکت‌های دانش بنیان استان تولید و روانه بازار شدند.

رئیس پارک علم و فناوری استان اظهار کرد: یکی از شرکت‌های دانش بنیان با کمک دانشگاه علوم پزشکی قزوین، سه ماه است که بر روی تولید داروی ضد کرونا فعالیت می‌کند و نتایج آزمایش‌های بالینی این دارو مثبت بوده است و در صورت تأیید ستاد ملی کرونا، وارد دستورالعمل های بهداشتی درمانی کرونا می‌شود.

مافی تصریح کرد: متاسفانه دستگاه‌های دولتی به دلیل وابستگی به درآمد‌های نفتی چالاکی لازم برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها را ندارند و باید از حمایت بخش خصوصی در این زمینه بهره ببریم.

وی افزود: استارتاپ‌های کشور استاندارد‌های بین المللی را دارا هستند، اما به دلیل شرایط تحریمی، سرمایه گذاران خارجی علاقه‌ای به سرمایه گذاری بر روی این شرکت‌ها ندارند.

رئیس پارک علم و فناوری استان خاطر نشان کرد: پارک‌های علم و فناوری زنجیره اتصال صنعت با دانشگاه هستند و تبدیل ایده به ثروت را شتاب می‌دهند تا صاحبان ایده و فناوری، بتوانند با حمایت مالی، محصول خود را وارد بازار کنند.

وی اظهار کرد: پارک علم و فناوری استان در سال ۸۷ ذیل دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) شکل گرفت و از سال ۹۰ پارک علم و فناوری مستقیم زیر نظر وزارت علوم فعالیت می‌کند.

رئیس پارک علم و فناوری استان تصریح کرد: در حال حاضر ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند و در استان قزوین نیز یک پارک فعالیت می‌کند.

مافی افزود: ۱۲۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری استان فعالیت می‌کنند که ۱۸۰ محصول تولید و روانه بازار کردند و از بین ۷۸ واحد دانش بنیان در استان ۲۸ واحد نیز در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند.

رئیس پارک علم و فناوری استان اظهار کرد: ۱۳ درصد صنایع کوچک در استان قزوین مستقر هستند و ظرفیت خوبی برای رشد شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد.

مافی خاطرنشان کرد: با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، تا پایان امسال اراضی پارک علم و فناوری استان به شرکت‌های دانش بنیان واگذار می‌شود.

وی افزود: محصول تولیدی واحد‌های دانش بنیان استان به کشور‌های همسایه صادر می‌شود و به عنوان نمونه، شرکت تونل ساز ماشین، یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان که در زمینه تولید تجهیزات حفر تونل فعالیت دارد، کالای تولید شده اش را به کشور‌های ترکیه و قطر صادر می‌کند.

استان قزوین ثروت دانشگاه علوم پزشکی درآمد علم و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر