کد خبر: 982751 A

در یکسال اخیر انجام شد؛

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان های لاهیجان و سیاهکل از 3 میلیارد تومان وقف توسط خیرین لاهیجان طی یکسال اخیر خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت،محمد صفایی رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان های لاهیجان و سیاهکل ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته وقف و تسلیت ایام شهادت پیامبر اکرم (ص) ، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) ، مهمترین دیدگاه وقف را ماندگاری نام واقف دانست و گفت: در لاهیجان وقفی با 150 سال قدمت همچنان ماندگار است .

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین کار اداره اوقاف سوق دادن خیریه‌ها به سمت وقف است، افزود: شخص میتواند واقف باشد و خودش متولی وقت خویش را انتخاب کرده و اوقاف تنها ناظر و مشورت دهنده خواهد بود .

رییس اداره اوقاف و امور خیریه لاهیجان و سیاهکل همچنین گفت: با توجه به شرایط کشور ، بسیاری از وقف ها میتوانند مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه را مرتفع کند .

وی کمک به ازدواج جوانان ،  رفع بسیاری از معضلات اجتماعی و موضوعات دانش بنیان را از مهمترین مواردی دانست که میتوان واقفین را به آن سو سوق داد.

صفایی در ادامه افزود: طی یک سال اخیر یک میلیارد و دویست میلیون تومان از محل موقوفات مختلف در برگزاری مراسمان عزاداری و ترویج فرهنگ علوی ، معضلات اجتماعی و کمک به نیازمندان ، کمک به یتیمان و تعمیر و بازسازی مساجد و بقاع متبرکه هزینه شده است .

وی همچنین درآمد مساحد و بقاع متبرکه شهرستان را نیز طی یک سال اخیر یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان برآورد کرد و گفت: این مبلغ از محل کمک خیرین در مساجد و بقاع هزینه شده است .

محمد صفایی در ادامه افزود: طی یک سال گذشته 500 برنامه فرهنگی توسط اداره اوقاف و امور خیریه برگزار شده که دربین انها میتوان از سوگواره یاس نبوی ، برگزاری مراسم یادبود شهادت سردار قاسم سلیمانی در 50 بقعه ، مراسم آرامش بهاری و ضیافت های مختلف در راستای امور فرهنگی نام برد .

وی همچنین با اشاره به حضور پررنگ اداره اوقاف و امورخیریه در ساماندهی دو قبرستان لاهیجان جهت تدفین فوت شدگان ویروس کرونا اشاره داشت و افزود: در زمان شیوع ویروس کرونا بیش از 40 هزار ماسک در اماکن متبرکه توزیع شده است .

صفایی همچنین افزود : در ایام ماه محرم نزدیک به 2500 بسته معیشتی به ارزش 800 میلیون تومان  و 29 هزار پرس غذای گرم به ارزش حدودی 580 میلیون تومان در مناطق کم برخوردار و با همکاری هیات امنای مساجد و بقاع شهرستان توزیع شد

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در پایان با تاکید بر احیای موقوفات شهرستان گفت : در برخورد با متصرفان اراضی اوقاف هیچ گونه اغماضی صورت نخواهد گرفت.

 

اداره اوقاف و امور اقتصادی و اجتماعی محرم ویروس لاهیجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر