کد خبر: 982422 A

مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک:

مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک گفت:برای تامین بخشی از سرمایه در گردش و نقدینگی این شرکت، ستاد تسهیل صمت مصوبه ای مبنی بر اختصاص ۵۰ میلیارد تومان به شرکت ماشین سازی در سال ۹۵ داشته است که با وجود پیگیری های فراوان، هنوز عملیاتی نشده و متاسفانه در نهایت بانک عامل موافقت نکرده است. این نوع از نحوه تعامل اشتباه بانکها با شرکت های صنعتی و تولیدی مانند ماشین سازی اراک، امکان تولید بیشتر و رقابت را سلب می کند.

جعفر صفری در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، افزود: اگر نقدینگی شرکت ماشین سازی اراک افزایش یابد، با توجه به پتانسیل بازار، تولید نیز افزایش می یابد. به دلیل آنکه این شرکت خدمات پس از فروش را توسط ۱۸ شرکت زیرمجموعه خود انجام می‌دهد، این امکان وجود دارد که سالانه ۳۰۰ دستگاه دیگ بخار در ماشین سازی ساخته شود و می‌توان قیمت‌ها را به گونه‌ای تعیین کرد که امکان غلبه بر رقبا از نظر قیمتی نیز وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: حدود ۱۲ سال است که  طرح تولید خط گرم دارد به دلایل مختلف از جمله تحریم نتوانسته عملیاتی شود . امسال قرار است از مجموع ۷۰۰ میلیون دلار ارزش این پروژه عظیم، ۳۵۰ میلیون دلار یعنی ۵۰ درصد آن، به شرکت های داخلی واگذار شود. بر این اساس یک کنسرسیوم شامل ۴ شرکت بزرگ در داخل کشور تشکیل داده ایم تا این طرح در داخل کشور عملیاتی شود.

مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک اظهار داشت: شرکت ماشین سازی، بزرگترین کارخانه ماشین آلات ساخت تجهیزات در خاورمیانه بوده و همچنان این عنوان را یدک می کشد. چرا که با وجود تغییر و تحولات عظیم در دنیای صنعتی در کشورهایی همچون ترکیه و کشورهای عربی، هنوز مجموعه ای با ظرفیت ماشین سازی جایگزین و احداث نشده است.

صفری تصریح کرد: ظرفیت تولید شرکت سالانه ۱۱۰ هزار تن است، اما با کمال تاسف این شرکت اکنون با ظرفیت حدود ۲۵ درصد فعالیت می کند. البته در پروژه های بعدی ممکن است این ظرفیت حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد ولی برای ماشین سازی کافی نخواهد بود.

وی بیان داشت: در دهه هفتاد حدود ۵۳۰۰ نفر پرسنل داخل مجموعه ماشین سازی اراک کار می‌کردند و به واسطه فعالیت این شرکت ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور اشتغال داشتند. اما در حال حاضر تعداد ۱۷۰۰ نفر داخل شرکت و ۳۰۰ نفر در سایت های پروژه ای این شرکت مشغول به کار هستند. با این احتساب می توان گفت در شرایطی که کشور در تحریم به سر می برد، شرکت ماشین سازی مجموعاً با این ۲۰۰۰ نفر به فعالیت های خود ادامه می دهد. 

اشتغال افزایش نقدینگی شرکت ماشین سازی اراک تولید خط گرم فولاد مبارکه تولید و صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر