کد خبر: 981641 A

در یکسال گذشته انجام شد؛

مدیر کل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای فناور استان پرداخت شده است که ۴۰ درصد آنها شرکت های دانش بنیان هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، مهدی خالقی در نشست با شرکت‌های فناور مستقر در مرکز رشد فناوری نیشابور افزود: همچنین از ابتدای امسال از محل این صندوق یک هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته که این‌ میزان تا آخر امسال به چهل هزار میلیارد ریال می رسد.

وی با بیان اینکه این تسهیلات فقط به شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق می‌گیرد ،گفت: در حال حاضر با ۱۲ بانک تفاهمنامه داریم که سه برابر منابعی که اختصاص می‌دهیم بانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند و از این طریق نرخ تسهیلات را بتوانیم تا ۱۲ درصد کاهش دهیم.

مدیر کل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با اعلام اینکه در حال حاضر ۴۹ صندوق پژوهش فناوری در کشور وجود دارد و برای جلوگیری از تمرکز در تهران با شبکه سازی بخشی از این تسهیلات از طریق این صندوق‌ها توزیع شده است، عنوان کرد: طی ۲ سال اخیر ۵۸۸ میلیارد تومان تسهیلات نقدی در اختیار این صندوق‌ها قرار گرفته تا از این محل به شرکت‌های فناور و خلاق کمک شود.

وی اعلام کرد: طی ۲ سال گذشته یک هزار و ۹۰۶ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای ۹هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان طرح در حوزه‌های مختلف راه‌سازی، نفت و غیره تسهیلات اختصاص پیدا کرده و امسال هم یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه پیش بینی شده که صادر شود ضمن اینکه با بازنگری فرآیندها زمان صدور ضمانت‌نامه به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.

خالقی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند کل نیاز کشور را در هر حوزه ای برآورده کنند، خاطرنشان کرد: پس از شیوع کرونا در خراسان رضوی یک شرکت سازنده دستگاه تنفس مصنوعی میزان تولیدش را از سالی یکصد عدد به ۱۰ هزار عدد رساند.

وی اظهار داشت: طی ۶ ماه اخیر به دلیل افزایش تورم با مشکلاتی مواجه شده‌ایم و به شرکت‌های دانش‌بنیان آسیب دیده به دلیل شیوع کرونا از طریق این صندوق‌ها تسهیلاتی تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان در قالب تسهیلات در گردش با سود ۹درصد پرداخت شده است. 

خالقی افزود: طی وبیناری که با سه شرکت دانش بنیان نیشابور داشتیم پیشنهاد اختصاص تسهیلات و سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد و یکصد میلیون تومان در حوزه لیزینگ و سرمایه درگردش داده شد که باید بر روی سامانه بارگذاری شود.

وی تصریح کرد: مزایای شرکت‌های دانش بنیان طبق قانون برخورداری از معافیت های مالیاتی، گمرکی و سربازی است به طوری که پس از ابتدای پیدایش سربازی اجباری برای نخستین بار سرباز به صورت امریه به بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان واگذار می‌شود. 

رئیس صندوق پژوهش فناوری خراسان رضوی نیز گفت: در بودجه امسال ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پیش‌بینی کرده بودیم که به دلیل شرایط اقتصادی پیش آمده تقاضای دریافت آن کم شده و در صدد هستیم اگر از طریق تسهیلات موفق به کمک به این واحدها نشدیم حداقل به صورت مشارکتی و سرمایه گذاری به آن ها کمک کنیم‌. 

حمیده رضوی با بیان اینکه ما در حوزه شرکت های فناور و دانش بنیان سال ها در جایگاه دوم‌ کشور بودیم اما جدیدا با استان هایی مثل یزد و اصفهان رقابت داریم افزود: بیشتر باید به سمت حوزه‌های مشارکت خطر پذیر پیش برویم و اگر شرکت‌ها موافقت کنند منابع مالی خوبی به کمک صندوق نوآوری و شکوفایی در اختیارشان قرار خواهد گرفت. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات جاری در واحدهای فناور و دانش بنیان نیشابور داریم و این شهرستان از ظرفیت های بسیار خوبی در این حوزه برخوردار است.

قامتی فرماندار نیشابور نیز گفت: طی چند سال گذشته تسهیلات پرداختی به شرکت‌های دانش‌بنیان تا ۶ برابر رشد داشته البته به دلیل نوسانات قیمت‌ها طی ۶ ماه گذشته با مشکلاتی روبرو بوده‌ایم.

وی اظهار داشت: یک‌شرکت دانش‌بنیان در نیشابور با تهیه اسانس زعفران موفق به ایجاد ۱۰ برابر ارزش افزوده و صادرات آن شده که نشان دهنده توانایی های این شهرستان است.

نماینده مردم‌ نیشابور، فیروزه و زبرخان‌در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در شرکت‌های دانش‌بنیان تا زمانی که عرضه مطابق نیاز بازار نباشد دچار مشکل می‌شوند که نیازمند برنامه‌ریزی و بازاریابی است و در این چارچوب تولیدات و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان باید مسئله محور باشد.

احسان ارکانی افزود: شهر خرو قطب تولید آلوی کشور است ولی به دلیل فقدان یک کارخانه فرآوری در حوزه فروش و صادرات دچار ضعف جدی است و موازی کاری مجموعه های مختلف برای حمایت از شرکت‌های فناور باعث بروز مشکلاتی شده که موجب شده برخی شرکت‌ها از تسهیلات بی‌بهره مانده و برخی از چند محل تسهیلات دریافت کنند و در این‌ چارچوب باید بانک اطلاعاتی یکپارچه تسهیلات گیرندگان هر چه سریع‌تر راه اندازی گردد تا شرکت‌هایی که فقط کارشان گرفتن تسهیلات ارزان قیمت است شناسایی شوند.

مدیر مرکز رشد فناوری نیشابور نیز گفت: در سال ۹۴ پیشنهاد شد که باجه ای از صندوق پژوهش ‌و فناوری برای ارایه خدمات به کارآفرینان در نیشابور ایجاد شود که با توجه به لزوم استقرار دولت الکترونیک و ارایه خدمات از طریق اینترنت جزو اولویت‌ها قرار نگرفت.

علیرضا شیرازی افزود: برای ایجاد این صندوق حدود ۳۰ میلیارد ریال مورد نیاز است و مورد دیگر اینکه در قانون تامین اجتماعی بیمه شرکت‌های دانش بنیان و فناور پیش‌بینی نشده که نیازمند پیگیری است.

تنفس خراسان رضوی رشد ریاست جمهوری سرمایه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر