کد خبر: 980679 A

در بیانیه کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد مطرح شد؛

کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد اعلام کرد با توجه به اینکه بیش از نیمی از مشاغل یزد جزو آسیب پذیرترین مشاغل در مواجهه با کرونا هستند، توجه به بحث بیکاری در این استان ضروری است.

به گزارش ایلنا، کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد در سومین بیانیه خود با موضوع «مدیریت ابعاد اقتصادی بحران کرونا با تأکید بر مشاغل غیررسمی» به بررسی وضعیت اقتصاد استان با توجه به شیوع بیماری کرونا پرداخت.

در بخشی از این بیانیه آمده است: استان یزد در سال ۱۳۹۸ جزو ۵ استان با بالاترین نرخ بیکاری در کشور بود. بیش از نیمی از مشاغل در استان یزد مشاغل خدماتی هستند که جزو آسیب پذیرترین مشاغل در مواجهه با کرونا محسوب می‌شوند. بنابر این توجه ویژه به بحث بیکاری در استان یزد اهمیت دارد.

ضمن آنکه تورم حدود ۴۱ درصد پارسال در مقابل افزایش درآمد ۲۱ درصدی در کل کشور ؛ نشان از کاهش قدرت خرید دارد. طبیعی است که آسیب جدی در این شرایط به دهک‌های پایین درآمد وارد می‌شود.

این کانون به مشاغل غیررسمی در استان یزد نیز پرداخت و نوشت: سهم اشتغال غیررسمی در اکثر استان‌های کشور بالای ۵۱ درصد بود و در برخی استان‌ها از جمله آذربایجان غربی (۷۹ درصد)، خراسان شمالی (۷۲ درصد) و سیستان و بلوچستان (۷۱) بسیار بالاتر است.

طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، استان یزد با ۳۵/۵ درصد کمترین سهم مشاغل غیررسمی در میان استان‌ها کشور را دارد. از این رو، شاخص‌های بازار کار به لحاظ طبقه بندی مشاغل غیررسمی در برش استانی حاکی از پایین بودن سهم مشاغل غیررسمی از کل اشتغال در استان یزد است. با این حال، این موضوع به لحاظ شاخص‌های دیگر اقتصاد مرتبط با رفاه اجتماعی نیازمند تحلیل‌های مجزا است.

به علاوه، با توجه به سهم بالای بخش خدمات از کل اشتغال استان (حدود ۵۱ درصد) سهم ۳۱ درصدی مشاغل غیررسمی از کل اشتغال بخش خدمات استان حایز اهمیت بوده و بررسی دقیق برای کاهش آسیب پذیری در بحران‌های محیطی بعدی احتمالی نظیر کرونا ویروس را می‌طلبد. در واقع، مشاغل بخش خدمات در جریان بحران کرونا دچار مشکلات زیاد شده اند. سهم اشتغال غیررسمی از کل اشتغال بخش خدمات در بیش از نیمی از استان‌ها کشور بالای ۵۱ درصد است که گویای اهمیت موضوع است.

این کانون به عدم پوشش مشاغل غیررسمی اشاره کرد و افزود: همان طور که بیان شد، مجموعاً ۱۵۵ هزار نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری کرونا ثبت نام کرده اند که ۷۹۲ هزار نفر از آنها در پالایش اولیه مشمول شناخته شدند. این ارقام برای استان یزد به ترتیب ۱۸/۷ هزار نفر و ۱۷ هزار نفر بوده است.

از آنجایی که بیمه بیکاری در کشور در سال‌های اخیر به طور میانگین تنها حدود ۷ درصد از کل بیکاران کشور را تحت پوشش داشته و با توجه به اثرات گسترده بحران بر اشتغال کشور، تأمل بر شمار ثبت نام کنندگان در سامانه تأییدکننده این مدعاست که تعداد زیاد و قابل توجهی از افراد متأثر از کرونا در بخش غیررسمی که تحت پوشش بیمه بیکار نیستند نیاز به سیاست حمایتی دارند.

اقتصاد پالایش ویروس یزد طبقه بندی مشاغل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر