کد خبر: 979420 A

درخواست رئیس شبکه بهداشت دشتستان به نخلداران:

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: نخل داران شهرستان دشتستان باید با یادآوری حوادث تلخ سال گذشته، با استفاده از قرص برنج، شیرینی برداشت خرما را به کام خود و خانواده‌هایشان تلخ نکنند.

به گزارش ایلنا، ماریا خویش دوست در این باره اظهار داشت: در سال گذشته تعدادی از خانواده‌های نخل داران در شهرستان دشتستان به علت استفاده از قرص برنج (فسفید آلومینیم) دچار مسمومیت شدید شده و متأسفانه جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: دشتستان بزرگ‌ترین قطب تولید خرمای استان بوشهر است که 330 واحد کارگاهی سنتی در سطح این شهرستان وجود دارد و تنها 21 واحد از این تعداد دارای پروانه ساخت کارگاهی هستند و با همکاری جهاد کشاورزی و شبکه بهداشت شهرستان دشتستان از تمامی واحدهای سنتی و صنعتی خرما بازدید به‌عمل‌آمده است.

خویش دوست با اشاره به عدم تطابق محصولات کارگاه‌های فاقد مجوز با استاندارهای ملی ادامه عنوان داشت: در کارگاه‌های سنتی خرما که فاقد مجوزهای بهداشتی هستند، کارهای بسته‌بندی به‌صورت دستی انجام می‌شود و به دلایل مختلفی ازجمله عدم رعایت بهداشت مناسب، استفاده از بسته‌های نامرغوب، استفاده از جعبه‌های غیراستاندارد و عدم جداسازی خرمای سالم از ناسالم موجب کاهش کیفیت محصول و سبب ایجاد آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی در محصول نهایی می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به رسالت حفظ سلامت شهروندان، برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی با صدور اخطاریه و هشدار ممنوعیت استفاده از قرص برنج به مسئولان فنی، مدیران کارخانه‌ها، کارگاه‌های فراهم آوری خرما، شورای شهر، دهیاری‌ها و فعالان اجتماعی صورت گرفته است.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان دشتستان بابیان اینکه از سال 84 سم فسفید آلومینیم از فهرست سموم مجاز مورد تأیید سازمان جهاد کشاورزی حذف‌شده است، خاطرنشان ساخت: از کشاورزان و نخل داران عزیز تقاضا داریم، با توجه به ممنوع بودن قرص برنج در صورت استفاده از این قرص در کارگاه‌های خانگی و صنعتی خرما، سریعاً برای انجام اقدامات پیشگیرانه از مسمومیت به واحد بهداشت محیط مراکز خدمات جامع سلامت و اداره جهاد کشاورزی مراجعه کرده و یا با سامانه 190 تماس بگیرند.

خانواده خرما سلامت شبکه بهداشت و درمان قرص برنج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر