کد خبر: 978987 A

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نیشابور از صادرات یک هزار و ٣١۵ تن محصولات دامی این شهرستان به کشورهای اورآسیا و جنوب شرقی آسیا خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، علی سلیمانی در نشست خبری به مناسبت روز ملی دامپزشکی در خصوص صادرات محصولات این شهرستان افزود: از ابتدای سال جاری ۴۵٠ تن خانه از یکی از واحدهای تولیدی شهرستان، ٣١۵ تن شیر خشک و ۵۵٠ تن پای مرغ فرآوری شده که در مجموع یک هزار و ٣١۵ تن محصولات دامی این شهرستان به کشورهای اورآسیا و کشورهای جنوب شرقی آسیا همچنین ۲۵ هزار تن شیر خام به خارج از نیشابور صادر شده است.

وی اظهار داشت: در صورت اقدام به موقع دامداران برای واکسینه کردن آن‌ها می‌توانند کد بهداشتی صادرات دامپزشکی دریافت کنند تا برای صادرات به کشورهای اورآسیا که دارای استانداردهای بالاتری هستند دچار مشکل نشوند.

سلیمانی با اشاره به اینکه در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد دام‌های شهرستان‌های نیشابور و زبرخان تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار دارند که در صورت شیوع بیماری همه‌گیر کرونا موجب بروز خسارات جدی برای دامداران می‌شود، گفت: گسترش بیمه در بین دامداران برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری نیازمند فرهنگ‌سازی و آشنایی با مزایای بیمه دام است و در بسیاری موارد شاهد استقبال کم دامداران در این زمینه هستیم.

وی گفت: به‌رغم چند سال گذشته در منطقه حیدری و رییسی نشانه‌ای از سرایت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک از حیات وحش به دام‌ها مشاهده نشده و ٣٠٠ هزار رأس دام اهلی واکسینه شده اند.

رئیس اداره دامپزشکی نیشابور با اشاره به اینکه امسال هفت نفر از نیروهای دامپزشکی در هنگام واکسینه این دامها مبتلا به تب مالت شدند گفت: امسال ۱۱۰ هزار رأس بره و بزغاله ماده در برابر بیماری بروسلوز به صورت رایگان واکسینه شدند و از هفت هزار رأس گاو خون‌گیری شده که از این تعداد آزمایش ۲۰ رأس مثبت بوده است.

سلیمانی ادامه داد: از ابتدای سال جاری ۶ هزار و ۵۰۰ قلاده سگ در نیشابور واکسینه شده اند و تا پایان امسال به همین تعداد واکسینه خواهند شد و در حال حاضر ۱۶ کلینیک، ۱۲ داروخانه، پنج آزمایشگاه دامپزشکی و ۶ مرکز مایه‌کوبی در نیشابور فعالیت دارند و طرح احداث بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تهیه و جانمائی شده و میدان جدید عرضه دام این شهرستان هم در ۲۰ کیلومتری مسیر نیشابور سبزوار به وسعت بیش از ۶ هکتار با سرمایه‌گذاری ۹۰ میلیارد ریال به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

سلیمانی با بیان اینکه سال گذشته تنها ۵۰ درصد از اعتبار تملک دارایی‌های شبکه دامپزشکی نیشابور اختصاص یافته است و از لحاظ نیروی انسانی و اعتبارات با کمبود جدی مواجه هستیم افزود: به رغم پیگیری های انجام شده دامپزشکی نیشابور با وجود دارا بودن توان و ظرفیت کافی به معاونت اداره کل ارتقا نیافته و سهمیه استخدامی نیز به این شبکه اختصاص داده نشده و با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه است و در حال حاضر ۲۵ نفر در بخش دولتی و ۱۲۵ نفر در بخش خصوصی این شبکه مشغول فعالیت هستند. 

رئیس شبکه دامپزشکی نیشابور در پایان با بیان اینکه کشتار غیر مجاز یکی از دغدغه‌های واحد نظارت دامپزشکی است گفت: با توجه به بیماری های تب کریمه کنگو، شاربون و تب مالت عده ای سودجو با کشتارهای غیرمجاز گوشت را با قیمت پایین عرضه می‌کنند که این گوشت بصورت غیر بهداشتی در سطح شهر دستفروشی می‌شود و توصیه ما به شهروندان این است که به هیچ عنوان گوشت فاقد مهر دامپزشکی را خریداری نکنند.

تملک دارایی جنوب شرقی کنگو دامپزشکی صندوق بیمه کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر