کد خبر: 978843 A

استاندار زنجان خبرداد:

استاندار زنجان گفت: ارزش هر تُن کالای صادراتی این استان 1725 دلار بوده که بیش از 6 برابر متوسط کشوری است و ارزش هر تُن کالای وارداتی نیز 800 دلار و به میزان نصف کشور است.

به گزارش خبرنگارایلنا از زنجان، فتح‌الله حقیقی،  امروز در جلسه مشترک کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری و کارگروه توسعه صادرات استان زنجان،  اظهار داشت: بخش عمده واردات استان زنجان مواد خام بوده و 75 درصد صادرات استان نیز مربوط به شمش روی است که نشان می‌دهد خام‌فروشی نداشته و واردات به ارزش افزوده تبدیل می‌شود.

استاندار زنجان، افزود: امسال 220 میلیون دلار صادرات برای استان زنجان هدفگذاری شده بود که در 6 ماهه اول سال 100 میلیون دلار آن محقق شد.

حقیقی،  با اشاره به کاهش 34 درصدی صادرات کل کشور و 11 درصدی زنجان، تصریح کرد: پایین بودن معنادار کاهش صادرات زنجان نسبت به میانگین کشور نشان می‌دهد که زنجان عملکرد موفقی در این زمینه داشته است.

استاندار زنجان، همچنین،  اضافه کرد: از سال 97 تاکنون نه تنها هیچ واحدی به واحدهای تولیدی تعطیل استان اضافه نشده بلکه سال گذشته 11 واحد تعطیل نیز به چرخه تولید بازگشتند.

به گفته حقیقی، سال گذشته 7 واحد تولید با بیش از 3 هزار میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسید و واحدهایی که امسال طبق برنامه به بهره‌برداری می‌رسند، حجم سرمایه‌گذاری آن‌ها بیش از 4 هزار میلیارد تومان بوده  است.

وی، ادامه داد: بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، استان زنجان رتبه اول کارگروه تسهیل و رفع موانع کشور را داشته و همچنین رتبه اول سرمایه‌گذاری خارجی کشور نیز متعلق به این استان است و زنجان جایگاه بسیار خوبی در بخش کشاورزی در کشور دارد.

استاندار زنجان،  با اشاره به مشکل بازگشت ارز حاصل از صادرات، گفت: تولیدکنندگان استان به‌ویژه در حوزه سرب و روی، مواد اولیه را وارد کرده و با تبدیل به ارزش افزوده، صادر می‌کردند.

استاندار زنجان با اشاره به تدوین منظومه روستایی برای تمام روستاهای استان و ابلاغ آن به شهرستان‌ها گفت: این منظومه‌ها شامل سند اشتغال و سند توسعه روستایی است.

حقیقی، با اشاره به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های مهم استان زنجان گفت: این کم‌لطفی بود که زنجان پایانه صادراتی فرش نداشته باشد.

استاندار زنجان/ خام فروشی مواد معدنی/ صادرات /دلار /هدفگذاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر