کد خبر: 978662 A

یک روانشناس در گفت وگو با ایلنا :

یک کارشناس ارشد روانشناسی عمومی در ارتباط با اثرات تعطیلی کمپ های ترک اعتیاد بر روی فرایندهای درمان این حوزه، گفت: در گذشته کمپ های ترک اعتیاد بر روی افراد نظارت داشتند تا سم زدایی انجام شود و برای شروع یک ترک طولانی اتفاقات خاصی رخ دهد، اما با تعطیلی این مراکز چنین نظارت هایی از بین رفته است و قطعا تعطیلی مراکز ترک اعتیاد تأثیراتی را در دوره درمان افراد باقی می‌گذارد.

نسیم اباذری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، افزود: این موضوع باعث شده تا بسیاری از خانواده ها و افرادی که تمایل برای ترک اعتیاد دارند، مقداری مستأصل شوند. از سویی دیگر این تعطیلی ها باعث شده تا مراجعان نیز کاهش پیدا کنند. همچنین تعطیلی مراکز و کمپ های ترک اعتیاد تمامی فعالیت های میدانی، پروژه ها، کارگاه ها و دوره های آموزشی و فرایندهای ترک اعتیاد را مسکوت کرده است که قطعاً این امر از اثرات منفی شیوع کرونا است.

او ادامه داد:  فردی که تصمیم به ترک اعتیاد می گیرد، نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد تا بتواند این پروسه و سم زدایی را به راحتی پشت سر بگذارد و همچنین بتواند از تجربیات این افراد استفاده کند تا در کنار بیمار قرار بگیرد و به فرد روحیه و امید لازم را بدهد که می تواند از چنین مرحله ای عبور کند. اما با توجه به تعطیلی کمپ ها و مراکز ترک اعتیاد چنین فرایندهایی انجام نمی شود.

اباذری اضافه کرد: در کنار این موضوع تمامی مشاوره های حضوری به غیرحضوری تبدیل شده و البته بعضاً به صورت آنلاین هم برگزار می شود که این موضوع خود 2 سوی متفاوتی دارد.

او افزود : غیرحضوری و آنلاین بودن مشاوره ها از یک سو ویژگی هایی دارد که مهم‌ترین آن در دسترس بیشتر بودن است و افراد در هر زمان و لحظه ای که بخواهند می توانند به پاسخ های لازم دسترسی داشته باشد. اما از سوی دیگر به دلیل اینکه مشاوره ها حضوری نیست و نمی توانیم به صورت چهره به چهره با افراد صحبت کنیم، قطعاً نمی توانیم یک بخشی از اطلاعات لازم را به وسیله مشاوره حضوری از این افراد دریافت کنیم.

کرونا تعطیلی کمپ های ترک اعتیاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر