کد خبر: 978660 A

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان:

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان با بیان اینکه بودجه پارک‌های علم و فناوری استان‌زنجان در مقایسه با استان های همجوار فقط 2 میلیارد تومان است، گفت: مدیران زنجانی در تخصیص زمین به پارک علم و فناوری همکاری نمی کنند.

به گزارش ایلنا از زنجان، داود مراد خانی در جمع خبرنگاران،  با اشاره به فعالیت 68 شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری استان زنجان، اظهار داشت: لزوماً تمام این شرکت‌ها در پارک علم و فناوری مستقر نیستند و ممکن است در بیرون از پارک باشند.

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان، اضافه کرد: ایده‌هایی که وارد این پارک می‌شوند را از لحاظ تیم‌سازی و تولید محصول، کمک می‌کنیم تا اکوسیستم آن‌ها کامل شود و واحدهای فناوری که به محصول رسیده باشند، تبدیل به شرکت دانش‌بنیان می‌شوند.

مرادخانی،  با اشاره به تاسیس پارک علم و فناوری زنجان به عنوان آخرین استان کشور در اسفندماه سال 96 خاطرنشان کرد: بخش عمده توانایی و انرژی پارک در سال 97 برای ترویج و در سال 98 برای توانمندسازی اکوسیستم، صَرف شد و امسال بر روی تجاری‌سازی، تمرکز کرده‌ایم.

به گفته وی، مراحل تکامل واحدهای فناور در پارک علم و فناوری شامل ایده‌پردازی، دوره‌های کارآفرینی، مراکز نوآوری(مرکز کارمشترک)، پیش‌رشد و رشد است و وقتی یک واحد فناور، تمام این مراحل را طی کرد و به تجاری‌سازی محصول رسید، تبدیل به دانش‌بنیان می‌شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: امروز این دستگاه احیای قلبی، یکی از نیازهای اساسی جعبه کمک‌های اولیه ادارات و آمبولانس‌ها برای نجات جان بیماران است.

وی، با بیان اینکه در بخش دولت و قانونگذاران، آنطور که مورد انتظار بوده حمایتی از پارک، صورت نگرفته است، اظهار داشت: علی‌رغم تلاش‌های فراوان صورت‌گرفته در پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان متاسفانه در تامین فضا مشکل داریم و هیچگونه زمینی در اختیار پارک قرار نمی‌گیرد.

مرادخانی، در این خصوص یادآورشد: با وجود اینکه زمین‌های خالی زیادی در شهر زنجان وجود دارد متاسفانه مدیران، همکاری لازم را در این زمینه ندارند و تاکنون حدود 200 صفحه مکاتبه در این رابطه صورت گرفته است.

رئیس پارک علم و فناوری استان زنجان تاکید کرد: هدف در پارک علم و فناوری، موفقیت ایده‌ها بوده و حتی اگر 5 درصد ایده‌ها هم موفق شوند کافی است زیرا با تولید محصول به مرحله تجاری‌سازی می‌رسند.

وی با اشاره به بودجه پارک علم و فناوری زنجان و مقایسه آن با استان‌های دیگر، خاطرنشان کرد: بودجه پارک‌های علم و فناوری استان‌های همدان، کردستان، آذربایجان شرقی، گیلان و اردبیل به ترتیب 6 ، 10 ، 15 ، 21 و 10 میلیارد تومان بوده اما بودجه زنجان فقط 2 میلیارد تومان است.

مرادخانی، در پایان سخنان خود افزود: با وجود اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان زنجان به نسبت وسعت و جمعیت، کمتر از آن‌ها نیست و کارهای بسیار زیادی هم با این 2 میلیارد تومان انجام شده اما متاسفانه مدیران در اختیار گذاشتن یک قطعه زمین را دریغ می‌کنند در حالی که معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در سفر اخیر خود به زنجان تاکید کرد که در صورت تامین زمین، هزینه ساخت آن را تقبل می‌کند.

استان زنجان بودجه زمین علم و فناوری زنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر