کد خبر: 978170 A

استاندار فارس مطرح کرد:

استاندار فارس گفت: فارس به عنوان دومین تولید کننده گاز درکشور کمترین سطح اشتغال در این حوزه را دارد و در صنایع پایین دستی نیز اقدام مهمی انجام نشده که اگر از سوی وزارت نفت مورد توجه قرار گیرد مبنای تحول استان خواهد شد.

 به گزارش ایلنا و به نقل ار پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، در جلسه شورای مهارت استان فارس که با حضور  علی اوسط هاشمی، رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی برگزار شد؛ تفاهم نامه سه جانبه‌ای به منظور همکاری ما بین وزارت نفت، سازمان فنی و حرفه‌ای و استانداری فارس به امضا رسید.

عنایت الله رحیمی، استاندار فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه انعقاد این تفاهم نامه نوید بخش حرکت‌ها و فعالیت‌های نو در استان خواهد بود عنوان کرد: دیدگاه کلی حاکم بر استان مبنی بر همدلی، هم فکری و همراهی است و حرکت متعهدانه دستگاه ها و نهاد های مختلف در زمینه توسعه فارس منجر به نتایج خوبی شده است.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه سرمایه هر جامعه نیروی انسانی آن است، آموزش این نیروها را یک سرمایه گذاری مولد و بلند مدت دانست و افزود: ظرفیت ها و توانمندی‌های استان فارس در حوزه‌های مختلف بیانگر این حقیقت است که فرهنگ مهارت آموزی باید در سطوح ملی و استانی مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین به کسب رتبه اول یا برتر استان فارس در حوزه های مهارت آموزی، کارورزی و فنی و حرفه ای اشاره کرد و یادآور شد: کسب این رتبه‌ها باید سبب تغییر در میزان اشتغال و کارآموزی  استان شود.

رحیمی بیان کرد: با توجه به ظرفیت های نفتی و گازی و همچنین وجود صنعت پتروشیمی در استان فارس تربیت نیروی فنی و کارامد بر مبنای تقاضا در این حوزه می‌تواند موجب اشتغال زایی استان در این حوزه پیشرفته باشد.

وی با بیان اینکه توجه به توسعه این صنعت موجب ثروت آفرینی در استان خواهد شد به عبور 8 خط لوله گاز فشار قوی از استان اشاره کرد و عنوان کرد:  وجود این خطوط گازی فرصت هایی برای استان فارس خلق می‌کند که تا کنون چندان مورد استفاده قرار نگرفته و نیازمند برنامه ریزی و سیاستگذاری وزارت نفت است.

وی همچنین به موضوع انتقال بخش هایی از حوزه های مدیریتی نفت و گاز  به فارس اشاره کرد و گفت: با توجه به پتانسیل های موجود این امر امکان پذیر و در عین حال اثرگذار است.

نماینده عالی دولت در استان فارس، با تاکید بر اینکه نقش ملی و منطقه ای فارس در اسناد بالا دستی باید مورد توجه باشد، خاطرنشان کرد: استان فارس پشتیبانی از پس کرانه‌های خلیج فارس و فعالیت های نفت و گاز در جنوب کشور را بر عهده دارد از این رو مجموعه های ملی باید یاری کننده و سرعت بخش این نقش و جایگاه باشند.

استاندار فارس با اشاره به سخنان رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور مبنی بر اینکه  دپارتمان ملی مهارت دیجیتال و دپارتمان ملی مهارت صنایع دستی کشور در استان فارس پایه‌گذاری می‌شود یاد آور شد: توانمندی ها و زیرساحت های علمی استان فارس زمینه چنین اقداماتی را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: به دلیل فعالیت شایان توجه استان در عرصه دیجیتال و چون شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزیده شده دو دپارتمان یاد شده را در این جغرافیا پایه‌گذاری می‌شود.وی همچنین از آموزش ۵میلیون ۵۰۰هزار نفر ساعت در بخش دولتی و ۲میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ساعت در بخش خصوصی استان فارس در شش ماهه اول سال جاری خبر داد و این عملکرد را اقدامی خوب و اثر گذار برشمرد.

وی گفت: استان فارس رتبه اول کشور در طرح ملی کارورزی و اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را با ۵هزارو ۵۳۱ قرار داد منعقده بین کارفرمایان و فارغ التحصیلان را کسب کرده است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رحیمی اظهار کرد: میزان موجودی شناخته شده گاز در استان را ۲میلیارد و ۲۰۰ متر مکعب گاز و ۱و چهار دهم میلیون بشکه است.

وی افزود: قطعا کمیته ها و کارگروه هایی  عملیاتی کردن تصمیمات و وعده های مطرح شده در این جلسه را پیگیری خواهند کرد.

 

استان فارس اشتغال بخش خصوصی گاز وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر