کد خبر: 977910 A

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خبر داد:

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: ۲۴ میلیارد ریال اعتبار برای کمک به ساماندهی و حل مشکلات مناطق حاشیه نشین قزوین و کاهش آسیب‌های اجتماعی در این مکان‌ها اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، مریم بیدخام در نشست شناسایی نیازها و مشکلات مراکز فرهنگی و اجتماعی محلات حاشیه نشین و سکونتگاه‌های غیر رسمی استان قزوین افزود: یکی از چالش های اساسی در کشورهای در حال توسعه موضوع حاشیه نشینی است که باید برای حل آن به شکل جدی کوشید.

وی با بیان اینکه عدم توجه جدی به این مناطق  می‌تواند تبعات زیاد اجتماعی و امنیتی به همراه  داشته باشد، اظهار داشت: جمعیت قابل توجه این مناطق و مناسب نبودن وضعیت زیر ساختی و کالبدی از جمله ضرورت های توجه به این مناطق است.

بیدخام افزود: توجه جدی در اموری که به محلات حاشیه‌نشین  مربوط می‌شود، می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی تاثیرگذار بوده و این محلات را از فهرست مکان‌های آسیب‌زا حذف کند.

این مسئول، تدوین سند محلات حاشیه‌نشین استان را ضروری برشمرد و اضافه کرد: در عرصه بازآفرینی شهری، باید دید مشترک و هم‌افزایی جمعی میان دستگاه‌های متولی استان ایجاد شود تا همه دستگاه‌های متولی با احساس مسوولیت،به خدمت رسانی به اهالی ساکن در این محلات بپردازند.

وی تصریح کرد: در این راستا باید یک کارگروه تخصصی با حضور مدیران کل راه و شهر سازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دفتر اجتماعی تشکیل و با مشارکت تیم پژوهشی مناطق کمتر توسعه یافته استان، تعداد ساکنین این محلات، آسیب‌های موجود، کمبودها و زیر ساخت‌های موجود در این مناطق را شناسایی کرده و با انعکاس وضعیت موجود به وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه نسبت به تامین اعتبار برای این مناطق اقدام کرد.

بیدخام خاطرنشان کرد: امروزه حاشیه نشینی به‌عنوان یکی از مختصات و ویژگی‌های جوامع صنعتی  و به تبع آن جوامع شهری همزمان با افزایش میزان رشد جمعیت شهری و تابع دو عامل مهم جریان‌های مهاجرتی و افزایش ناشی از نرخ رشد طبیعی جمعیت اتفاق می‌افتد.

وی اظهار داشت: قرار گرفتن قزوین در مجاورت تهران این استان را برای مهاجرت جذاب کرده و وجود مراکز صنعتی و کشاورزی موجب شده تا جمعیت حاشیه نشین را در نقاطی از قزوین به وفور شاهد باشیم. 

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری قزوین با بیان اینکه دولت توجه ویژه ای به مناطق حاشیه ای دارد، افزود: اعتباری که امسال برای بحث اعتبارات تملک دارایی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی پیش بینی شده ۲۴ میلیارد ریال است که این اعتبارات عمرانی برای تامین و تجهیز مراکز فرهنگی اجتماعی محلات حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی است.

وی افزود: این مناطق شامل راه‌آهن، هادی آباد، باغ نشاط ،چوبیندر، لالوها در شهر قزوین، اکبرآباد در اقبالیه و راه اک در تاکستان هستند.

بیدخام همچنین گفت: از اعتبارات یاد شده همچنین پنج میلیارد ریال برای  شهرستان آوج پیش‌بینی شده که با محوریت فرمانداری هزینه می شود.

این مسئول گفت: اعتبارات یاد شده در حوزه های آموزش و پرورش، آموزش عالی، کتابخانه، ورزش و جوانان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مراکز فرهنگی و هنری هزینه می شود.

 

آسیب های اجتماعی اجتماعی و فرهنگی استان قزوین مشکلات مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر