کد خبر: 976916 A

معاون دانشگاه علوم پرشکی تبریز؛

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، گفت: در مرحله‎ اول توزیع واکسن آنفلوانزا در مراکز بهداشت، اولویت با کادر بهداشت و درمان و زنان باردار است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز،عباسعلی درستی در گفت‌وگو با خبرنگاران در تشریح جزئیات توزیع این واکسن اظهار کرد: واکسن آنفلوانزا همزمان با سراسر کشور در چندین مرحله درآذربایجان شرقی هم توزیع می‎شود. پس از کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی، برخی بیماران مانند بیماران مبتلا به تالاسمی، هموفیلی و دیالیزی و ام اس در اولویت دوم قرار داشته و واکسن این بیماران به بیمارستان‌هایی که مراجعه می‌کنند، تحویل داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: واکسن کادر بهداشت و درمان برخی ارگان‌های دارای تشکیلات درمانی، مانند ارتش، سپاه و شهرداری هم در اختیار این ارگان‌ها قرار داده شده است؛ تامین واکسن آنفلوانزای خانه‌های سالمندان بهزیستی و تعدادی از جانبازان شیمیایی نیز بر عهده‌ی مراکز بهداشتی است.

وی با اشاره به اینکه واکسن آنفلوانزا هنوز در داروخانه‌ها توزیع نشده است، اضافه کرد: واکسن برخی بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماران مبتلا به فشار خون که نیاز به تزریق واکسن آنفلوانزا داشته و این امر توسط پزشک متخصص آن‌ها تایید شده است، در داروخانه‌ها ارائه شده و معرفی دریافت واکسن توسط مرکز بهداشت استان انجام می‎شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، بیان کرد: اطلاعات بیشتر این بیماران در سیستم بهداشتی و درمانی ما موجود بوده و افراد فاقد اطلاعات هم باید برای دریافت واکسن آنفلوانزا از خانه‌ی بهداشت منطقه‎ی خودشان گواهی دریافت کنند.

وی اضافه کرد: این افراد بلافاصله پس از توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه‎ها توسط مرکز بهداشت به نزدیک‎ترین داروخانه‌ی محل سکونتشان معرفی می‎شوند؛ واکسن مرحله به مرحله توزیع می‎شود و ممکن است در طول هفته‎ی جاری به داروخانه‎ها هم برسد؛ توزیع واکسن در کشور ما هم از برنامه‎ی توزیع کشوری و سراسر استان‌ها پیروی می‎کند.

وی در خاتمه متذکر شد: واکسن‎های آنفلوانزا دو نوع سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی بوده و به ترتیب به قیمت‌های 40 و 42 هزار تومان و ساخت کشورهای هلند، فرانسه و کره هستند.

 

آنفلوانزا بهداشت و درمان جانبازان دانشگاه علوم پزشکی زنان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر