کد خبر: 976317 A

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور:

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در سفر به استان مرکزی تمرکز بر 25 طرح و پروژه تولیدی با 19 هزار و 780 میلیارد ریال اعتبار از منابع دولتی، تسهیلات بانکی، سهم آورده و 180 میلیون دلار ارزی است که می‌تواند زمینه اشتغال 6759 نفر را ایجاد کند.

محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی، افزود: افزایش تولید این سرمایه‌گذاری 19 هزار و 780 میلیارد ریال، بالغ بر 200 هزار میلیارد ریال است که انتظار می‌رود این امر مهم را استاندار مرکزی پیگری کند و موافقت‌نامه آن نیز با استان تبادل می‌شود. 

وی ادامه داد: همچنین 20 درصد نخست سهم دولت در این طرح‌ها پرداخت شده و هر زمان گزارش کار برای اتمام ارسال شود، اعتبارات بعدی نیز پرداخت خواهد شد. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده که 13 طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر 5500 میلیارد ریال در استان مرکزی قابلیت اتمام تا پایان سال جاری و یا حداکثر در مدت خدمت دولت دوازهم را دارند که مهمترین آنها بیمارستان ولیعصر (عج) شهر اراک است.

نوبخت تصریح کرد: در صورت رفع برخی مشکلات موجود، اعتبار مورد نیاز برای تکمیل طرح بیمارستان ولیعصر (عج) اراک به عنوان یکی از طرح‌های مهم ملی کشور تا خرداد 1400 تامین می‌شود. این طرح در پاره‌ای از زمان‌ها اعتبارات لازم را داشته، اما دارای مشکلات خاص است و به دلیل همان مشکلات تکمیل نشده است. 

آغاز ساخت 43 هزار واحد مسکونی برای محرومان

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور نیز در این جلسه گفت: عملیات اجرایی 43 هزار واحد مسکونی برای محرومان از سال 98 تاکنون و در سفرهای معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان‌های مختلف آغاز شده و هم اکنون در حال انجام است. 

سید مرتضی بختیاری افزود: قرار دادن مسکن در سبد حمایتی نیازمندان، فعالیت بزرگ و ارزشمندی است که این موضوع در دولت تدبیر و امید با توفیقات خوبی همراه بوده است و انتظار می‌رود برای توفیقات بیشتر، خیران نیز حمایت‌های ویژه‌ای از اجرای این طرح داشته باشند.

وی ادامه داد: سال گذشته 4273 فرصت شغلی با اعتباری بالغ بر 1160 میلیارد ریال برای افراد زیر پوشش این نهاد در استان مرکزی ایجاد شد و در سال جاری نیز این فرایند با ایجاد 5200 فرصت شغلی و با اعتباری بالغ بر 1600 میلیارد ریال هدفگذاری شده است. 

پروژه های سفر هیات دولت به استان تعیین تکلیف شود 

استاندار مرکزی نیز در این جلسه گفت: پروژه‌های سفر سال 95 دولت تدبیر و امید به استان مرکزی هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود. همچنین علاوه بر پروژه‌های سفر هیات دولت به استان، 20 طرح دیگر در استان با پیشرفت 70 تا 90 درصد وجود دارد که تکمیل آنها نیازمند 1700 میلیارد ریال اعتبار است. 

سید علی آقازاده افزود: در خصوص وضعیت برخی از صنایع استان نیز باید عنوان کنم که هنوز مشکلاتی در برخی از صنایع باقی مانده که امیدواریم با تلاش و پیگیری مسئولان این مشکلات نیز در اسرع وقت رفع شود. 

وی ادامه داد: تنگناها و چالش‌های هپکو به عنوان یکی از این صنایع بزرگ با تلاش دولت، مسئولان و شورای تامین استان حل و فصل شده و این واحد تولیدی، صنعتی کشور آینده امیدوارکننده‌ای دارد که امید است تا پایان سال 99، وارد تولید انبوه شود. البته روند بهبودی در بیشتر صنایع  استان قابل لمس است.

142 درصد از اعتبارات سفر هیات دولت تخصیص داشته است 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: در سفر هیات دولت تدبیر و امید به استان مرکزی در سال 95، تعداد 54 پروژه به تصویب رسید که اعتباری معادل 9300 میلیارد ریال برای اجرای آنها مورد نیاز بوده است. از این میزان تاکنون 142 درصد آنها تخصیص داشته و 13 هزار میلیارد ریال اعتبار برای آنها تزریق شده اما به دلیل افزایش قیمت‌ها هنوز تکمیل نشده است. همچنین 18 پروژه سفر دولت به استان مرکزی تکمیل شده و اجرای 23 طرح باقی مانده تا پایان سال مالی یا پایان سال جاری نیازمند 13 هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر است.

رقیه یادگاری افزود: استان مرکزی از اعتبارات تملک دارایی دارای سهم 1910 میلیارد ریالی است و در بخش اعتبار توازن نیز دارای سهم 1190 میلیارد ریالی است. سهم اعتبارات توازن ملی استان در سال جاری، 1180 میلیارد ریال است که تاکنون هیچ رقمی از این بخش تخصیص نیافته است. همچنین 87 درصد از اعتبارات هزینه‌ای استان در بخش حقوق است و تنها 13 درصد برای سایر بخشها است که این میزان کم است. 

وی ادامه داد: 40 درصد اعتبارات استان مرکزی در بخش توازن است که این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرده است. این اعتبارات برای کمک به اعتبارات تملک دارایی در نظر گرفته شده اما هم‌اکنون به یک اصل بودجه‌ای تبدیل شده است. قانون متوازن در بخش‌های خاصی امکان هزینه کرد دارد و انتظار است در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، قانون متوازن در کمک به اعتبارات استان‌ها دیده شود و به عنوان یک اصل بودجه‌ای نباشد. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی اظهار داشت: سهم استان مرکزی از اعتبارات کشور، یک و هفت دهم درصد است و در این راستا رتبه 24 کشور را دارد. در ابتدای سال تفاهم‌نامه‌ای در خصوص تکمیل 82 پروژه استانی منعقد شده که در صورت تخصیص صددرصدی امید است تا پایان سال به اتمام برسند. این طرح‌ها نیازمند 760 میلیارد ریال اعتبار است که بیشتر آن از بخش توازن است، به همین دلیل انتظار  می‌رود تخصیص اعتبارات توازن استان به 50 درصد برسد. 

استاندار مرکزی رییس سازمان برنامه و بودجه رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی شورای برنامه ریزی و توسعه استان مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر