کد خبر: 976252 A

در پی آتش‌سوزی هفته جاری:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: براساس ارزیابی‌های انجام شده، ۲۱ هکتار از باغستان سنتی قزوین که جزو آثار ثبت شده در فهرست ملی به شمار می‌رود در حادثه آتش سوزی هفته جاری دچار آسیب و خسارت شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، علیرضا خزائلی با اعلام این خبر گفت: کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همکاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین پس از وقوع آتش سوزی در باغستان سنتی اقدام به نقشه برداری و ارزیابی حجم باغ های دچار خسارت و آسیب دیده پرداختند.

این مقام مسئول افزود: باغستان سنتی قزوین به عنوان یک گنجینه نفیس سبز  از ارزش تاریخی و طبیعی بالایی برخوردار است و آسیب و از بین رفتن حتی یک متر از آن نیز پذیرفته نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهارکرد: این دستگاه از مسببان حادثه آتش سوزی هفته جاری در باغستان سنتی قزوین به دستگاه قضا شکایت خواهد کرد.

خزائلی خاطرنشان کرد: هرگونه آسیب و تخریب آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی براساس قانون جرم کیفری محسوب می شود و پیگیرد قضائی به همراه خواهد داشت.

وی اظهار کرد: باید با همکاری شهرداری تمهیدات لازم برای پیشگیری از حوادثی چون آتش سوزی در این مجموعه اتخاذ شود و راهکارهای برای مراقبت بهتر از این مجموعه انجام شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: شهروندان می توانند در صورت هرگونه آسیب و تخریب در باغستان سنتی قزوین، مراتب را برای رسیدگی فوری به یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گزارش دهند.

آتش سوزی جرم سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گردشگری و صنایع دستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر