کد خبر: 976173 A

با کاهش نرخ موالید ثبت شد؛

استان مرکزی با کاهش نرخ موالید در رتبه دوم استان‌های پیر کشور قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان مرکزی به مناسبت ۱۰ مهرماه و روز جهانی سالمند گفت: حدود ۱۳ درصد جمعیت استان به مرحله پیری رسیده است و این منطقه در رده‌بندی سالمندی جایگاه دوم کشور را دارد.

نوروزی افزود: از ۱۵۵ هزار و ۶۹۵ سالمند استان ۳۵ درصد زن و ۶۵ درصد مرد هستند که از این تعداد سه هزار و ۲۰ نفر شهری و هزار و ۵۴۰ نفر روستایی زیر پوشش بهزیستی قرار دارند.

وی گفت: سه هزار و ۱۶۹ نفر از سالمندان استان مرکزی در حوزه توانبخشی بهزیستی مستمری بگیر هستند و به هزار و ۱۱۴ نفر نیز خدمات مختلف در زمینه امور اجتماعی ارائه می‌شود.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان مرکزی افزود : شهرستان تفرش در استان مرکزی با ۱۹ و ۷۸ دهم درصد بیشترین سالمند و شهرستان ساوه با هفت و ۷۳ دهم درصد کمترین شمار جمعیت این گروه سنی را به خود اختصاص داده اند.

نوروزی با بیان اینکه ۷۳ درصد جمعیت سالمند استان مرکزی در شهرها و ۳۷ درصد نیز در روستاهای مختلف استان زندگی می‌کنند، افزود: پنج مرکز نگهداری سالمندان در استان فعال است که در مجموع بیش از ۵۰۰ نفر را نگهداری می‌کنند.

او گفت: هرم جمعیتی کشور به سمت میانسالی و پیری در حرکت است و با توجه به این تحولات باید مطابق ساختار سنی نیازهای افراد در جامعه برآورده شود که تحقق این مهم علاوه بر برنامه ریزی منسجم، مشارکت تمامی دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان مرکزی افزود: رسیدگی به مسائل اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و فرهنگی سالمندان اهمیت خاصی دارد و مدیریت آن مستلزم هماهنگی میان تمامی بخش‌ها است و در این رهگذر برنامه‌ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از جمله راهکارهای لازم به شمار می‌روند.

سالمندی طبق تعاریف موجود به جمعیت ۶۰ سال به بالا اطلاق می‌شود.

۶۵ هزار توانجو در استان مرکزی از خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند.

استان مرکزی پوشش مسائل اقتصادی معاون برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر