کد خبر: 974740 A

احمدی در پیامی به مناسبت روز آتش‌نشان مطرح کرد؛

رئیس شورای عالی استان ها با تبریک روز آتش‌نشان گفت: آتش‌نشانان پرتلاش در صف اول خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان در شهرها و روستاها قرار دارند.

به گزارش ایلنا، علیرضا احمدی رئیس شورای عالی استانها در پیامی به مناسبت روز آتش نشان با تبریک این روز به ایثارگران عرصه آتش نشانی از دلیر مردی های این نیروهای جان برکف قدردانی کرد.

متن پیام رئیس شورای عالی استانها به شرح زیر است:

مَن رَدَّ عَن قَومٍ مِنَ المُسلِمینَ عادِیَهَ ماءٍ أونارٍ وَجَبَت لَهُ الجَنَّهُ

پیامبر اکرم (ص): کسی که فردی از مسلمانان را از خطر سیل یا آتش سوزی نجات دهد، بهشت بر او واجب می‌شود.

آتش نشانان با حماسه آفرینی های خود در نبرد با شعله های خانمان سوز، جوانه های امید را از بستر خاکسترها می رویانند.

هفتم مهرماه یادآور پایمردی و رشادت آتش‎نشانان پالایشگاه آبادان است که به پاس تجلیل از رشادت شهیدان آتش‎نشان این پالایشگاه در دفاع مقدس به عنوان روز ملی آتش‎نشانی و ایمنی نام‌گذاری شده است.

آتش‌نشانان پرتلاش علاوه‌بر حضور در صف اول خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان در شهرها و روستاها، در هنگام وقوع حوادث و سوانح غیرمترقبه نیز در خط مقدم امداد و نجات به آسیب دیدگان قرار دارند و از هیچ تلاش و کوششی در جهت دستیابی به این امر مهم دریغ نمی کنند.

یکی از اهداف مهم تشکیل سازمان‌ها، واحدها و پایگاه‌های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در سطح شهرها و روستاهای کشور، ارتقای سطح ایمنی در شهرها و روستاها و حفظ جان و مال شهروندان است و بدین جهت عملکرد سازمان ها، واحدها و پایگاه‌های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در شهرها و روستاها حائز اهمیت است  و این مهم حاصل تلاش قهرمانانی است که خود را  به میان آتش و دود می‌زنند تا جان هم میهنان خود را نجات دهند.

با توجه به توسعه مناطق شهری و شهرنشینی در کشور که توسعه ساخت و سازها، ایجاد خیابان‌ها و معابر جدید شهری، افزایش جمعیت شهرنشین، گسترش زندگی ماشینی ،اضافه شدن مراکز مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، درمانی، صنعتی و ...، افزایش آلودگی هوا و محیط زیست را در پی داشته، شهرها بیش از پیش در معرض خطر سوانح مختلفی هستند.

برخی از این سوانح همان سوانح پیشین با مقیاس بزرگتر هستند و برخی محصول زندگی ماشینی، توسعه شهرنشینی و برخی دیگر ناشی از کاربرد ماشین آلات و تجهیزات جدید و مواد شیمیائی در شهرها و حوادث ناشی از عدم رعایت موارد ایمنی در فرآیند ساخت و سازهاست با این تفاوت که گستردگی بیشتری داشته و  تلفات و خسارات بزرگتری بر جای می گذارند.

خوشبختانه امروز رویکرد صلاحیت حرفه‎ای در تربیت نیروی انسانی کارآمد مورد توجه قرار گرفته و این در حالی است که سازمان‌های آتش‌نشانی از عده و عُده خوبی برخوردار شده و از نظر تجهیزات مورد نیاز برای اطفای حریق و انجام مأموریت های محوله در سطح معقولی قرار دارند هرچند که هنوز هم با وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد.

با توجه به اهمیت وجود شهرها و جوامع ایمن از طریق توسعه خدمات آتش‌نشانی‌ها و جلب مشارکت شهروندی و با عنایت به رسالت دولت، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در زمینه هدایت، نظارت و پشتیبانی از سازمان‌ها و واحدهای آتش نشانی و خدمات ایمنی باید کوشید تا زمینه ارتقاء خدمات این واحدها در شهرها و روستاها بیش از پیش فراهم شود.

در پایان این روز که یادآور ایثارگری ها و تلاش های خستگی ناپذیر مردان مرد آتش‌نشان است را به همه آتش نشانان در سراسر کشور تبریک گفته و آرزو دارم با توسعه امکانات سخت افزای و نرم افزاری علاوه بر تامین امنیت مردم، امنیت آتش‌نشان‌ها نیز تاحد مطلوبی حفظ شود.

امداد و نجات خدمت رسانی شهرداری مسلمانان شورای عالی استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر