کد خبر: 974405 A

عضو شورای شهر بندرعباس:

عضو شورای شهر بندرعباس گفت:حرفه آتش نشانی از مشاغل سخت و پر استرسی است و ثانیه ها و لحظات در آن حکم دوباره زندگی و یا تبدیل به مرگ را دارند و اقداماتی که بتوانند سرعت عمل و دقت را در این عرصه ارتقا دهند، اقدامی مطلوب و شایسته تقدیر است.

به گزارش ایلنا از  بندرعباس، مجید عسکری زاده در نطق پیش از دستور یکصد و نود و سومین جلسه علنی شورای شهر بندرعباس اظهار کرد: هفتم مهر ماه سالها است که به عنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی معروف شده است، وجه تسمیه این روز به بهانه شهادت تعداد قابل توجهی از آتش نشانان در پالایشگاه آّبادان است. سال 1359 در روزهای آغازین دفاع مقدس عراقی‌ها پالایشگاه آبادان را مورد هدف قرار دادند که منجر به شهادت بسیاری از آتش نشانان در حین اطفای حریق شد.

وی  بیان کرد: در واقع این روز بهانه ای است تا به گرامیداشت انسان‌هایی بپردازیم که از جان خود در راه حفظ جان و آسایش ما می گذرند تا بتوانیم در امنیت زندگی کنیم. حرفه آتش نشانی از مشاغل سخت و پر استرسی است و ثانیه ها و لحظات در آن حکم دوباره زندگی و یا تبدیل به مرگ را دارند و اقداماتی که بتوانند سرعت عمل و دقت را در این عرصه ارتقا دهند، اقدامی مطلوب و شایسته تقدیر است.

عسکری زاده افزود: یکی از مواردی که کمک شایانی درجهت امداد رسانی کرده و سرعت عمل آتش نشانان را در زمان حادثه دوچندان می کند وجود امکانات و تجهیزات آتش نشانی در ایستگاه‌های آتش نشانی است.

وی تصریح کرد: آتش نشانان شهر بندرعباس طی چند ماه اخیر نیز مانند گذشته با ایثارگری علاوه بر حضور در حوادث و حریق های مختلف در سطح شهربا جان ودل برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا خدمات رسانی های شبانه روزی گسترده ای در سطح شهر داشته اند.آنها به بصورت گسترده و در تمامی محلات شهر را ضد عفونی وگند زدایی کرده اند.

این عضو شورای شهر بندرعباس در ادامه اضافه کرد: در حوزه آتش نشانی دو موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ داشتن تیم حرفه‌ای و آموزش به روز برای آتش نشان و همچنین تجهیزات و امکانات برای امدادرسانی بهتر، که سازمان آتش نشانی شهر بندرعباس از تیم های حرفه ای اطفایی امدادی قوی برخوردار است.

وی افزود: اما در اختیار داشتن تجهیزات بدون آموزش نیروی انسانی و آتش نشان حرفه‌ای به طور حتم هدردادن منابع است، همچنین فعالیت نیروی حرفه ای بدون تجهیزات مدرن یک نقص اساسی در سیستم محسوب می‌شود بنابراین باید توازن قابل توجهی میان میزان تجهیزات و آموزش نیروی انسانی و تامین نیروی حرفه‌ای درحوزه آتش نشانی شهر بندر عباس به وجود آید. با وجود اینکه تجهیزات لازم  و حرفه ای از نیازهای ضروری آتش نشانی است اما سازمان آتش نشانی شهر بندرعباس از نبود یا کمبود امکانات که مهم ترین مشکل آتش نشانی به شمار می رود، بی بهره هستند. از کمبود لوازم حفاظت فردی آتش نشانی همراه با دستگاه تنفسی که امروز برای هر فرد 90 میلیون تومان است، گرفته تا کمبود ماشین اطفای حریق که مبلغ اولیه جهت رفع مشکلات ذکر شده بالغ بر 5 میلیارد تومان  می باشد که  متاسفانه آتش نشانی به شدت از فقدان و نقص تجهیزات حرفه‌ای رنج می برد.

عسکری زاده خاطر نشان کرد: از شهردار محترم که خود از خانواده بزرگ آتش نشانان شهر بندرعباس محسوب می شود در خواست دارم برای حل فوری موارد بیان شده منابع به میزان کافی تامین نمایند تا آتش نشانان از حداقل امکانات جزئی برای خاموش کردن آتش برخوردار شوند،طبق بازدیدی که بنده از مجموعه‌ سازمان آتش نشانی داشته ام وضعیت نگران‌کننده حاکم بر این سازمان  به نگرانی دائمی شهروندان از وضعیت ایمنی دامن زده است.

وی گفت: سازمان آتش‌نشانی شهر با کمبود شدید تجهیزات و به بروز رسانی وسایل مورد نیاز مواجه است تا سطح ارایه خدمات افزایش پیدا کند.

وی تصریح کرد: با توجه شرایط نامطلوب اقتصادی حاکم بر کشور و به تبع آن شهرداری جهت تامین اعتبار خودرو‌های امداد و نجات، تجهیزات آتش نشانی و... اینجانب پیشنهاد می کنم از ظرفیت نمایندگان مجلس،  استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان ، شهرداری و سایر نهادی مربوطه استفاده تا اقدامات عملی در زمینه تامین اعتبار انجام پذیرد.

وی اضافه کرد: تردیدی نیست که هیچ رقم مالی نمی‌تواند جبران کننده فداکاری‌های آتش‌نشانان باشد اما مسئولان مختلف دولتی، شهرداری و همه دست‌ اندرکاران موظفند زندگی کسانی را که از جانشان مایه می‌گذارند تا جان و مال دیگران را نجات دهند تامین کنند.

عسکری زاده خاطرنشان کرد: بی شک امروز که آنان با جانفشانی تمام مشغول کار وتلاش هستند فرصت بسیار خوبی است تا با قدردانی و تشکر از این قشر زحمت کش و خدمت رسان ذره ای بسیار کوچک از تلاش های آنان را ارج نهیم و به آنها خداقوت جانانه گفته تا بدانند که مسولان شهر بندرعباس، همواره قدر آتش نشانان را دانسته و بعد از خداوند امیدشان به دست های نجات گر آنان است.

آتش نشانی سلامت شورای اسلامی شهر مرگ ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر