کد خبر: 974016 A

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خبر داد:

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: آب از سد رودشتین به سمت تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان رهاسازی شده است.

به گزارش ایلنا، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: پس از پایان توزیع آب کشاورزی در شبکه رودشتین اصفهان، ذخیره موجود در این سد در فاصله ۱۳۰ کیلومتری تالاب با دبی ۶ متر مکعب بر ثانیه جاری شده است.

مسعود میر محمد صادقی با تأکید بر ذخیره آب این سد و دبی ورودی موجود حاصل از زهاب کشاورزی، اظهار امیدواری کرد با دبی ثابت حدود سه متر بر ثانیه به صورت پیوسته و طولانی مدت آب در این بازه از رودخانه جاری و قسمتی از سهم حقابه زیست‌محیطی تالاب تأمین شود.

تالاب گاوخونی به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه قرار گرفته و این تالاب در سال ۱۳۵۴ در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و نام آن در فهرست تالاب‌های بین المللی قرار گرفت.

این تالاب در یک دهه اخیر با بحران خشکی و کاهش منابع آبی مواجه بود که پس از سال‌ها، سهمی از حقابه آن در سال گذشته تأمین و امسال نیز از نیمه خرداد آب موجود در سد رودشتین به سمت آن روانه و در روز‌های نخستین مهر، دومین بار آب به سمت تالاب رها شد.

گاوخونی یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران است و در طول تاریخ علاوه بر ایجاد فضای فرح بخش در شرق اصفهان، مأمنی برای پرندگان مهاجر و جانوران آبی و منبع درآمد و آسایش ساکنان این منطقه بوده است.

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: حدود ۴۰۰ بال فلامینگو در تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان مشاهده شد.

اصفهان تالاب جانوران دبی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر