کد خبر: 973611 A

پاسخ پلیس اراک درباره علت ناتمام مانده یک طرح ترافیکی ؛

سه‌شنبه گذشته و به مناسبت روز جهانی بدون خودرو، طرح ممنوعیت تردد خودروها در حد فاصل میدان شهدای اراک تا میدان ۷ تیر اجرا شد. قرار بود در این طرح محدودیت تردد خودروها از ساعت ۱۶ تا ۲۲ انجام شود، اما اجرای این طرح پس از 2 ساعت متوقف شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این طرح مجوز مسدود شدن این خیابان برای تردد خودروها تا از ساعت 16 تا ۲۲ شب اخذ شده بود، اما پلیس راهور اقدام به بازگشایی خیابان در ساعت ۱۸ کرد که این موضوع باعث اعتراض شورای شهر اراک شد. 

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان مرکزی راهور نیز اظهاراتی را در پاسخ به اعتراض شورای شهر   درباره ناتمام ماندن طرح مذکور و بازگشایی مسیر خیابان شهید بهشتی (عباس آباد) حد فاصل میدان شهدای اراک تا میدان ۷ تیر  داد که به شرح زیر است :

« پلیس راهنمایی و رانندگی استان همواره یکی از موافقان اصلی و مصر بر اجرای  طرح های کاهش بار ترافیکی در شهرهاست و در شهر اراک نیز پلیس راهور به عنوان یکی از اعضای شورای ترافیک یکی از پیشنهاددهندگان و پیشگامان ارائه طرح های مختلف کاهش بار ترافیکی به ویژه در هسته مرکزی شهر اراک است و این طرح نیز که بدون لحاظ همه جوانب امر در این خیابان اجرایی شد، فاقد هرگونه مصوبه ای از شورای تأمین برای اجرا در روز اول مهر بود. ضمن آنکه اجرای آن شامل نواقصی بود، ولی پلیس با هماهنگی معاونت عمرانی استانداری، طرح را به مدت یک ساعت و نیم از ساعت 16 الی ۱۷:۳۰ به اجرا گذاشت که به درخواست برخی از مسئولان که در محل حضور داشتند طرح تا ساعات ۱۸ ادامه یافت. ولی سرانجام با بررسی کارشناسی طرح در این ساعت به دلایل ذیل خاتمه یافت.

خیابان شهید بهشتی اراک یکی از اصلی ترین خیابان های شریانی در هسته مرکزی شهر و تنها خیابانی است که به میدان مرکزی شهر ورودی و خروجی داشته و به دلیل نبود مسیر جایگزین مناسب، انسداد آن در ساعات پیک  ترافیک و برای مدت زمانی طولانی، باعث حجم ترافیک سنگین در دیگر خیابان های منتهی به هسته مرکزی شهر شده و بی شک این موضوع بر خلاف اهداف پیش بینی شده برای روز جهانی بدون خودرو است که به تبع آن این شکل اجرای طرح، افزایش مصرف بنزین و آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به وجود مراکز تجاری، خدماتی و از همه مهم‌تر، مراکز درمانی متعددی چون وجود مطب پزشکان، داروخانه های شبانه روزی، کلینیک های تخصصی و نبود مسیر جایگزین و درخواست تقاضای سفر به این خیابان، انسداد این مسیر در همان ساعات اولیه اجرای طرح نیز نارضایتی های متعددی از سوی شهروندان به همراه داشت و ضمن مراجعات حضوری شهروندان به پلیس، تماس های متعددی با سامانه های تلفنی ۱۱۰ و ۱۹۷ پلیس در انتقاد از اجرای این طرح ثبت شد که این موضوع خود نشانی از ناکارآمدی و بازتاب نارضایتی مردمی از شکل و نحوه اجرای این طرح داشت.

پلیس به عنوان حامی اصلی شهروندان، همواره از اقدامات ترافیکی که باعث افزایش ضریب ایمنی عابران به عنوان قربانیان و آسیب پذیرترین کاربران ترافیک که در بسیاری موارد حقوق آنها فدای زیرساخت های شهری می شود، حمایت کرده و بدین منظور طرح های مختلفی نیز در بحث پیاده روسازی هسته مرکزی شهرها و بالا بردن ضریب ایمنی تردد عابران ارائه داده و در این رویکرد از تمامی طرح های کارشناسی شده که در نهایت باعث ارتقای فرهنگ ترافیک عمومی و تغییر رویکرد ترافیکی شود، استقبال می کند، اگر طرحی به دلیل عدم بررسی کارشناسی باعث ایجاد بی نظمی و هدررفت وقت و هزینه های شهروندان شود، پلیس مخالف اجرای آن است و بر حمایت مردم پایبند خواهد بود.»

 

پلیس راهنمایی و رانندگی شورای شهر شورای تامین روزجهانی بدون خودرو عدم تردد خودروها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر