کد خبر: 973184 A

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: در طرح همیاران آب با مبنای اینکه مردم و کشاورزان بیشتر از ما در حفاظت از منابع آبی می دانند ، در جلب مشارکت مردم و کاهش نارضایتی بسیار موفق عمل کردیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از گناباد، محمد علایی در نشست شورای حفاظت منابع آب شهرستان گناباد گفت : مردم در حفاظت از منابع آب حرف اول را می‌زنند و نباید حق و حقوق آنها نادیده گرفته شود و به آنها بی‌حرمتی شود بلکه مطالبات و خواسته های آنان باید پاسخ داده شود.

وی ادامه داد: طرح همیاران آب با جلب مشارکت مردم و کشاورزان ، کاهش ۵۰  درصدی نارضایتی و کاهش ۶۰ درصدی پرونده‌های قضایی را به همراه داشته است .

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی اظهارداشت: با اجرای طرح همیار آب، کشاورزان استان خراسان رضوی در سال گذشته ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب کمتر از سال قبل برداشت کرده و در نتیجه سطح آبهای زیرزمینی کمتر کاهش یافت و مصرف برق نیز هزار میلیارد ریال کاسته شد.

علایی افزود: ۹۲ درصد منابع آب استان خراسان زیرزمینی و ۸ درصد سطحی است در حالی که میانگین جهانی آن ۳۰ درصد زیرمینی و ۷۰ درصد سطحی است و ما در استان ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون بیش از ظرفیت برداشت می‌کنیم. 

وی با اشاره به اینکه دولت به تنهایی در مدیریت و حفاظت از منابع آبی موفق نخواهد بود، تصریح کرد: بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است و باید فرهنگ سازی شود که کشاورزی سنتی پاسخگوی اشتغال در عصر امروز نیست و حوزه های آب در این بخش مدیریت شود .

علایی گفت: امنیت غذایی ذیل امنیت منابع آب و منابع آب ذیل امنیت ملی باید بر همگان روشن شود و تا حوزه منابع اب مدیریت نشود به امنیت غذایی دست نخواهیم یافت . 

فرماندار گناباد نیز در نشست شورای حفاظت منابع آب این شهرستان گفت: با توجه به ظرفیتهای موجود و اقلیم  شهرستان گناباد باید از ظرفیت محدود آب شیرین در منطقه حداکثر استفاده در جهت تامین آب شرب صورت گیرد .

حامد قربانی به کاهش ۲۰۰ سانتیمتری سطح منابع زیر زمینی آب این شهرستان ظرف شش ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره و گفت : از مجموع ۱۱۰ میلیون متر مکعب برداشت سالانه آب از منابع آب گناباد یک و هشت دهم میلیون متر مکعب در بخش صنعت مصرف می‌شود که تقویت صنایع کم آب طلب و منابع آب شهرکها و نواحی صنعتی شهرستان ضروری است.

وی ادامه داد: دولت اقدامات خوبی در حوزه منابع آب گناباد در دست اجرا دارد که از جمله آنها می‌توان به احداث مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی آب در این شهر اشاره کرد که با توجه به مسائل و مشکلات این بخش و از جمله انتقال آب از فاصله  ۱۲۰ کیلومتری به شهر گناباد از نظر پدافندی بسیار مهم است.

فرماندار گناباد با اشاره به وجود ۶ چاه عمیق بدون استفاده در این شهر خواستار الحاق آن به سرانه تامین آب شرب این شهر برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز شد.

وی استفاده از ظرفیت مغفول دانشگاهها و مراکز آموزش عالی برای اجرای طرحهای تحقیقاتی در حوزه منابع آب از طریق انعقاد تفاهمنامه بین متولیان ذیربط و تشکل‌های غیر دولتی را از دیگر  اقدامات در دست انجام برای اتخاذ راهکارهای لازم در زمینه استفاده مناسب از ظرفیت‌های دانشگاهی در کاهش مشکلات این بخش ذکر کرد.

قربانی گفت: با توجه به تنشهای آب در گناباد ایجاد چاه بحران در این شهرستان برای تامین آب مناطق شهری و روستایی در مواقع بحرانی ضروری است.

وی افزود : با عنایت به راه‌اندازی دامشهر در گناباد و سه دامشهر دیگر در روستاهای نوده پشنگ، بیمرغ و چاه میغانی این شهرستان در آینده نزدیک، صدور مجوز تجمیعی برداشت آب برای این بخشها ضروری است.

وی گفت : ۸۸۷ منبع آب شامل ۳۳۶ چاه عمیق، ۱۲۸ چاه نیمه عمیق، ۷۷ چشمه و ۳۴۶ قنات در شهرستان گناباد فعال است که سالانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب از آنها برداشت می‌شود.

برق خراسان رضوی دولت کشاورزان منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر