کد خبر: 972617 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: مجموعا ۲۸ تعاونی و تشکل در سال ۹۸ فعالیت داشته اند که تعداد ۲۱ فقره قرارداد با این تشکل‌ها منعقد و اجرایی شده است.

علیرضا صحرایی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در مشهد، با اشاره به بالا بردن فرهنگ عمومی در جهت استفاده صحیح از منابع طبیعی در قالب طرح های آموزشی، گفت: ایجاد کلاس‌های آموزشی در این زمینه و همچنین کمک گرفتن از فرهنگ عامه افراد به خصوص تعالیم دین مبین اسلام در جهت احیاء و حفظ منابع طبیعی می‌تواند از راه‌های مناسب باشد.

وی افزود: بالا بردن آگاهی افراد نسبت به پیامدهای ناگوار و جبران ناپذیر تخریب منابع طبیعی در قالب طرح‌های ترویجی و آموزشی و ملی مشارکت آنان بهمراه برنامه ریزی دقیق در امر توسعه منابع طبیعی و انجام تحقیقات گسترده در این زمینه با کمک گرفتن از مشارکت مردمی در جهت طرحهای حفظ و احیاء منابع طبیعی خواهد بود.

وی تصریح کرد: شرکت دادن بیش از پیش بهره برداران در امر تحقیق و اجرای طرح‌های ترویجی جهت احیاء و توسعه منابع طبیعی و نشر فواید احیاء و توسعه منابع طبیعی و آگاهی دادن نسبت به عوارض ناشی از تخریب این ثروتهای خدادادی توسط افراد ذی نفوذ همچون شورای محل و ائمه جمعه و جماعات مورد توجه قرار گرفته است.

صحرایی گفت: استفاده از نیروهای خط مقدم جوامع محلی جهت همکاری در اجرای پروژه ها، عدم تخریب و کمک به عوامل غیر مترقبه مانند اطفاء حریق است.

صحرایی اظهار داشت: استفاده از تسهیلگران بعنوان رابط بین مردم و جوامع محلی و ادارات اجرایی (دست اندرکاران) جهت تسهیل در اجرای پروژه ها نیز راه حل مناسبی بوده که نقش موثری در پیشبرد اهداف سازمان داشته است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با اشاره به طرح همیار طبیعت نیز گفت: بالغ بر ۱۵۰۰ نفر تائید که شامل ۳۸۸ نفر محافظ، ۴۸۶ نفر مروج و ۵۸۲ نفر دانش آموز به مرحله صدور کارت رسیده اند که با اختلاف زیاد در رتبه اول بین استانها قرار داشته ایم.

صحرایی همچنین در خصوص آموزش گفت: جمعا ۶۲ هزار و ۷۸۱ نفر ساعت آموزش دیده اند که بیش از ۴۷هزارنفر ساعت ویژه کارکنان، ۱۰ هزار و ۱۶۶ نفر ساعت ویژه مدیران و ۵هزار نفر ساعت ویژه مجریان و بهره‌برداران (بیش از ۳ برابر تعهد سازمانی) صورت گرفته است . 

وی افزود: قراردادهای تسهیلگری با مبلغ ۳ میلیارد و ۴۰۰میلیون ریال در سطح ۶ شهرستان استان منعقد شده که تاکنون پیشرفت فیزیکی بیش از ۲۵درصد داشته اند.

وی در خصوص تعاونی‌ها و تشکل‌های سطح استان نیز گفت: مجموعا ۲۸ مورد تعاونی و تشکل در سال ۹۸ فعالیت داشته‌اند که تعداد ۲۱ فقره قرارداد به مبلغ ۲۶ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال با این تشکل‌ها منعقد و اجرایی شده است .

خراسان رضوی مشهد منابع طبیعی و آبخیزداری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر