کد خبر: 972099 A

معاون استانداری البرز:

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز با اشاره به آسیب های اجتماعی ناشی از مهاجر پذیری استان، خواستار ارتقای سطح سرمایه اجتماعی توسط شورای راهبردی جمعیت البرز در چارچوب اصل مشارکت پذیری اجتماعی شد.

به گزارش ایلنا از البرز، نورمحمد فردی در حاشیه جلسه شورای راهبردی استان اظهار داشت: جلسه شورای راهبردی جمعیت استان در راستای سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری "مدظه العالی" با حضور کلیه دستگاه‌های ذیربط  تشکیل گردید و پیرامون تشکیل خانواده،  افزایش جمعیت، کاهش سن  ازدواج،  حمایت از زوج های جوان و توانمند سازی آنان در تامین هزینه های زندگی  و تربیت نسل صالح و کارآمد برگزار شد.

وی افزود:  تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزند پروری و با تاکید بر آموزش مهارت های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره ای بر مبنای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی ایرانی و توسعه و تقویت نظام تامین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری مورد تاکید قرار گرفت. 

وی گفت: ارتقا پویایی بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی می تواند در جهت افزایش جمعیت موثر باشد.

معاون استاندار گفت: ترویج و نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی ،ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی بایستی مورد توجه دست اندرکاران قرار گیرد. 

وی ادامه داد: در هر صورت ارتقائ امید به زندگی و تامین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد می تواند در سالم سازی و امید به زندگی تاثیر گذار باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار تصریح کرد: ما باید فرهنگ سازی برای احترام و تکریم سالمندان  و ایجاد شرایط لازم  برای تامین سلامت و نگهداری آنان در خانواده و پیش بینی و سازوکار لازم برای بهره مندی از تجارب  و توانمندی سالمندان در عرصه های مناسب را فراهم آوریم. 

وی تصریح کرد: توزیع مناسب جمعیت با ظرفیت زیستی و با تامین  خدمات مورد نیاز با هدف توزیع متعادل و کاهش فشار جمعیتی از اهمیت لازم برخوردار است.

وی افزود: رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی با ایجاد ساز و کار مناسب و تدوین شاخص‌های بومی و انجام پژوهش‌های جمعیتی و توسعه انسانی ضروری است.

معاون استاندار تصریح است: تمام دستگاه ها باید با هماهنگی و بدون موازی کاری نسبت به مقوله جمعیت اهتمام لازم را داشته باشند.

وی افزود:  حدود ۳۰ درصد جمعیت استان جوان است و این یک ظرفیت خوبی است که بایستی بهره‌برداری لازم در آن صورت بگیرد.

وی افزود:  این ظرفیت  نیاز به کار مسکن و اشتغال و نشاط اجتماعی دارد که بایستی دستگاه‌ها در این خصوص  برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند و چنانچه این ظرفیت به عنوان یک فرصت صورت نگیرد قطع به یقین تبدیل به تهدید خواهد شد.

وی افزود: خانواده، مدرسه و  جامعه  هرکدام نقش بسزایی در این امر دارند که برای این کار باید سیاست‌های تشویقی متناسب در نظر گرفته شود.

معاون استاندار البرز گفت: دستگاه های صدا و سیما، اداره کل آموزش و پرورش و همچنین اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی هر کدام بنا به وظایف ذاتی خود در راستای فراهم کردن این امکانات برای جوانان اهتمام لازم را داشته باشند و اگر ما در جهت ازدیاد جمعیت تعلل داشته باشیم در آینده با جمعیت پیری مواجه خواهیم شد که این امر به صلاح استان و کشور نیست. 

وی افزود: با توجه به اینکه استان البرز یکی از استان های مهاجر پذیر در کشور است و علاوه بر مهاجرت داخل کشور مهاجرت‌های اتباع خارجی را نیز دارد بایستی در این خصوص کار پژوهشی مناسب برای کنترل و ساماندهی صورت گیرد.

فردی تصریح کرد: از طرفی ما از نظر ازدواج در کشور رتبه سی ام را داریم که بایستی آسیب شناسی شود و زمینه ترغیب و تشویق جوانان را به امر ازدواج فراهم آوریم زیرا  تحکیم بنیان خانواده باعث تحکیم پایدار جامعه و کشور خواهد شد.

وی در پایان گفت: باید با تقویت نهادهای مدنی از همه ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، هنری و اقتصادی استان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی بهره جست.

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر