کد خبر: 972095 A

دبیر اجرایی اتاق استان خبر داد:

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی از برگزاری مراسم انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی در آبانماه امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، علی کبیر در نخستین دبیرخانه ستاد برگزاری مراسم روز صادرات اظهار کرد: مراسم معرفی صادرکنندگان برتر، فرصتی برای تقدیر از فعالان نمونه این حوزه به شمار می آید، در سنوات گذشته، وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی برگزاری این مراسم بود اما پیرو تفاهمات صورت گرفته میان این وزارتخانه و اتاق ایران، برگزاری این رویداد سالانه به پارلمان بخش خصوصی سپرده شد.

وی ادامه داد: با واسپاری مسئولیت برگزاری مراسم روز ملی صادرات به اتاق ایران، برگزاری این رویداد در سطح کشور نیز به اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان‌ها محول شد تا با همراهی و مشارکت فعالانه با سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نسبت به ایجاد دبیرخانه ستاد برگزاری روز صادرات در استان‌ها و تشکیل کارگروه‌های مربوطه و انتخاب صادرکنندگان برگزیده استان خود اقدام کنند.

کبیر، انتخاب صادرکننده برگزیده را مجالی برای تقدیر از تلاشگرانی دانست که در این بزنگاه دشوار، خود را متعهد به رونق بخشی به اقتصاد می دانند و خاطرنشان کرد: در سال جاری صادرکننده نمونه در شرایطی انتخاب می شود که با مشکلات متعددی رو به رو هستیم، به طوری که فارغ از بحث تحریم ها و شرایط بین المللی، تعهدات ارزی صادرکنندگان نیز معضل دیگری بر معضلات بخش تجارت و تولید کشور افزوده است و تمامی فعالان اقتصادی نیز بر این مسئله واقف هستند.

وی برگزاری این مراسم را مجالی برای بیان مشکلات آن گروه از فعالان اقتصادی برشمرد که بدون دریافت تسهیلات و حمایت های ویژه، سعی در تولید، توسعه اشتغال و ارزآوری برای کشور دارند.

تشریح فرآیند ثبت نام و انتخاب صادرکنندگان نمونه استانی

علیرضا عزیزی، سرپرست مرکز خدمات بازرگانی اتاق مشهد به تشریح جزئیات این رویداد پرداخت و توضیح داد: فرآیند انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی در سطح کشور،  از 15 شهریور کلید خورده و تا 15 مهرماه ادامه خواهد داشت و متقاضیان می توانند با مراجعه پایگاه اینترنتی بیست و چهارمین مراسم روز ملی صادرات (به آدرس  ed.iccima.ir ) نسبت به ثبت‌نام آنلاین برای شرکت در انتخاب صادرکنندگان برگزیده استانی اقدام کنند.

وی تاکید کرد: صادرکنندگان باید ضمن مطالعه کامل و دقیق شاخص‌های عمومی و اختصاصی گروه‌های کالایی و گروه‌های خدماتی و بعد از جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز، با مراجعه مجدد به سامانه روز ملی صادرات و ورود به صفحه ثبت‌نام نسبت به تکمیل فرم‌ها و ثبت‌نام آنلاین در این رویداد اقدام کرده و کد رهگیری را دریافت کنند. امکان وارد کردن اطلاعات و تکمیل مدارک به‌صورت مرحله‌ای و همچنین ویرایش اطلاعات طی چند روز متفاوت مهیا و امکان‌پذیر است اما متقاضیان محترم دقت داشته باشند که بعد از زدن دکمه تائید نهایی و ارسال مدارک دیگر امکان هیچ‌گونه ویرایش و تغییری در اطلاعات نخواهند داشت.

عزیزی یادآور شد: همچنین متقاضیان حتماً باید بعد از اتمام مراحل ثبت‌نام، نسبت به دریافت دو نسخه پرینت از صفحه پیش‌نمایش اطلاعات وارد شده اقدام کرده و در زمان تحویل مدارک و زونکن اطلاعات به دبیرخانه‌ استانی مستقر در اتاق‌ بازرگانی خراسان رضوی، این دو نسخه را با مهر و امضاء مدیرعامل شرکت ارائه کنند.

سرپرست مرکز خدمات بازرگانی اتاق مشهد خاطر نشان کرد: با توجه به مصوبات کمیته موضوع ماده «2» چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی و همچنین بسته سیاستی نحوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال 1398 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و تصمیم کارگروه انتخاب صادرکنندگان نمونه کشوری، متقاضیان صرفاً در صورت رفع تعهدات ارزی خود، امکان شرکت و انتخاب در فرآیند صادرکننده نمونه کشوری را خواهند داشت.

وی در خصوص سیستم سنجش امتیازات صادرکنندگان برگزیده نیز توضیح داد: زمانی که متقاضیان در سامانه ثبت نام می کنند، اطلاعات برای اتاق بازرگانی ایران ارسال می شود. 550 امتیاز را اتاق بازرگانی ایران با همکاری سازمان توسعه تجارت بررسی و اعلام می کند. 450 امتیاز دیگر نیز مربوط به مستنداتی است که به اتاق بازرگانی استان ها ارائه می شود. این مستندات شامل توسعه بازارهای هدف، شرکت در نمایشگاه های بین المللی، تاییدیه های بین المللی و ... است.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی رقابت صنعت معدن و تجارت استان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر