کد خبر: 972047 A

استاندار گیلان:

استاندار و رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز گیلان بر لزوم جلب مشارکت سازمان های مردم نهاد و همیاران طبیعت در امر مقابله با قاچاق چوب تأکید کرد.

به گزارش ایلنا از رشت، ارسلان زارع در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اظهار کرد: قاچاق، معضلی ا‌ست که اقتصاد کشور را مورد هجمه قرار می دهد و علیرغم تلاش هایی که برای مهار آن صورت می‌گیرد؛ همه ساله خسارت هایی بر پیکره تولید داخلی وارد می‌کند.

وی قاچاق را پدیده ای چند وجهی خواند که مقابله با آن نیازمند برنامه‌ریزی و اعمال سیاست هایی در جهت حمایت از اقتصاد ملی است و افزود: مقابله با قاچاق ، حفظ اشتغال و ثبات اقتصادی کشور را به همراه دارد. زارع با اشاره به اینکه طی سال های اخیر و با افزایش فشار ناشی از تحریم ها ، ضرورت مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیش از پیش احساس می شود، گفت: در کنار اهمیت و لزوم رصد و پایش کالاها توسط سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به منظور اطمینان بخشی و شفافیت بخشیدن به امور، حمایت از تولید همراه با فرهنگ سازی مصرف تولیدات داخلی ضرورتی انکارناپذیر است.

 استاندار گیلان خاطرنشان کرد: مقوله پیشگیری از آن جهت دارای اهمیت است که مانع از شکل گیری اشتغال کاذب، موقت و زودگذر و تغییر سبک زندگی به علت ترویج فرهنگ مصرف کالاهای خارجی که از جمله آثار سوء قاچاق است، می‌شود.

زارع با تاکید بر لزوم مشارکت تشکل های مردم نهاد و سایر فعالان مدنی در امر مقابله با قاچاق و تشویق برای استفاده از کالاهای داخلی بیان کرد: این یک واقعیت است که هیچ کشوری نمی تواند به توسعه دست یابد مگر آنکه برای تولیدات داخلی و سرمایه گذاران ، اهمیت ویژه‌ای قائل شده باشد .

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: جهت گیری حمایت از کالای ایرانی که رهبر معظم انقلاب آن را مطرح کرده اند و در دولت نیز برای اجرای آن برنامه ریزی عملیاتی انجام شد، اقدامی در جهت پشتیبانی از اقتصاد ملی و مقابله با عواملی است که مانع رشد آن می شوند.

وی تصریح کرد: لازم است بطور جدی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز فرهنگ سازی شود و رسانه‌ ملی و دیگر رسانه های کشور در راستای تبیین اهمیت این امر و فرهنگ سازی عمومی برای استفاده از کالای ایرانی، به تولید محتوا بپردازند.

زارع با بیان اینکه از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالای داخلی است و مبارزه با قاچاق کالا، از انتظارات به حق تولیدکنندگان محسوب می شود ، اظهار کرد:  در عین حالی که از مردم می خواهیم از کالای ایرانی استفاده کنند، از تولید کننده نیز انتظار داریم کیفیت و قیمت کالای تولیدی را به گونه ای مناسب در اختیار جامعه قرار دهد.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه خوب گیلان در مقابله با قاچاق بر اساس گزارش های کشوری ، بر لزوم اجرای برنامه ای عمومی و موثر در استان در جهت مقابله با قاچاق کالا و ارز ، برنامه های تعیین شده بر اساس برش استانی و نیز استفاده از ظرفیت همیاران طبیعت برای جلوگیری از قاچاق چوب تاکید کرد.

استاندار گیلان همچنین حل مشکل کارت بازرگانی فعالان اقتصادی استان را امری ضروری خواند و به مسئولان دستگاه های اجرایی متولی تأکید کرد که هرچه سریعتر نسبت به رفع این مسئله اقدام کنند.

در چهارمین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارزش استان؛ آخرین اقدامات رفع موانع اجرایی فرآیند جدید صدور و تمدید کارت بازرگانی توسط رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشاورزی گیلان و همچنین اقدامات، مشکلات و نتایج حفظ و صیانت از ذخایر ملی در عرصه های جنگلی توسط مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گزارش شد.

اقتصاد کشور طبیعت قاچاق مبارزه با قاچاق کالا و ارز برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر