کد خبر: 972019 A

سرپرست معاونت اجتماعی دادگستری استان فارس تاکید کرد:

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس گفت: سازمان های مردم نهاد در فرآیند رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری دستگاه قضایی وارد شوند.

به گزارش ایلنا و به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، اسماعیل اکبری در جلسه بررسی دستورالعملنحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه که با حضور بیش از 70 سازمان مردم نهادبرگزار شد، گفت: همکاری دستگاه قضایی با سازمان های مردم نهاد، نقطه عطف و نشانه بلوغ قابل تحسین جامعه است.

اکبری افزود: قائل شدن نقش و نقش آفرینی  برای آحاد مردم در اداره بهتر امور جامعه، خصوصا در جهت تحقق اهدا فو پیشبرد برنامه های دستگاه قضائی،عین خرد ورزی است، چون تحولات اجتماعی عمدتا ازدل مردم بیرون می آید.

وی با اشاره به شورای های حل اختلاف به عنوان اقدامموفق قوه قضاییه در حمایت و تسهیل برای مشارکت نقش های اجتماعی گفت: به دلیل گستردگی بخش های مختلف، حمایت و صیانت از سلامت اجتماعی وعدم پوشش کامل ضابطان قضایی مانند کلانتری ها به این امور، بایدسازمان های مردم نهاد در فرآیند رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری دستگاه قضایی وارد شوند.

اکبری افزود: مطابق ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری، نهادهای مردمی می توانند در جرائم مشخص در این ماده اعلام جرم کنند و در جریان رسیدگی به اتهام حضور یافته و چنانچه رای صادره را مغایر قوانین تشخیص دهند عدله خود را به دادستان ارائه نمایند.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس بیان کرد: این معاونت ضمن در اختیار قرار دادن اطلاعات و نتایج پژوهش‌های تخصصی و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی و ارائه مشاوره‌های علمی و تخصصی مورد نیاز به مسئولان و اعضای نهاد‌های مردمی با استفاده از ظرفیت آموزشی و مشاوره‌ای مقام‌های قضایی، مسئولان اداری، بازنشستگان دستگاه قضا و اساتید دانشگاه، می تواند به منظور فراهم کردن مشارکت اثربخش نهاد‌های مردمی در تحقق اهداف این دستورالعمل و تسهیل در اجرای آن، در تشکیل مجمع نهاد‌های مردمی از سازمانهای مردم نهاد حمایت کند.

اکبری افزود: مسئولان واحد‌های قضایی، زندان‌ها و شورا‌های حل اختلاف موظفند به منظور تسهیل در ارائه خدمات پیشگیرانه حمایتی، اجرایی و نظارتی از سوی نهاد‌های مردمی همکار، امکان تردد، دسترسی به افراد نیازمند دریافت خدمات و استقرار نمایندگان نهاد‌های مردمی همکار را در سازمان متبوع خود فراهم کنند.

وی تصریح کرد: دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضاییه با توجه به اهمیت و ظرفیت گسترده نهادهای مردمی برای مشارکت در زمینه های سیاست گذاری قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از بزه دیدگان، میانجیگری و صلح سازش ، نظارت بر اجرای قوانین، رسیدگی و بازاجتماعی شدن متهمان و مجرمان و با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر مردمی بودن برنامه های تحولی قوه قضاییه؛ تهیه و تنظیم شده است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارسخاطرنشان کرد: صیانت از حقوق عامه، حمایت از حقوق شهروندی، پیشگیری و مقابله با فساد، دفاع از آزادی‌های مشروع، پیشگیری از وقوع جرم، میانجیگری، صلح و سازش، معاضدت حقوقی و روان شناختی مددکاری اجتماعی، کارآفرینی اجتماعی، حمایت از حقوق بشر، سلامت، زنان، خانواده، اطفال و نوجوانان، بیماران با اشخاص دارای ناتوانی جسمی و روانی، محیط زیست، میراث فرهنگی، منابع طبیعی، امر به معروف و نهی از منکر، حمایت از بزه دیدگان و خانواده آنها، همیاری بازپرورانه در اجرای کیفر‌های جایگزین حبس و معاضدت به محکومان کیفری و حمایت از خانواده آنها،موضوعات فعالیت نهاد‌های مردمی هستند.

استان فارس پیشگیری از وقوع جرم دستگاه قضایی قانون دادگستری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر