کد خبر: 971831 A

مسئول موزه‌های استان مرکزی به ایلنا خبر داد:

مسئول موزه‌های استان مرکزی گفت: میزان بازدیدکنندگان از موزه‌های استان در طول ۶ ماهه اخیر با کاهش حدود ۸۰ درصدی مواجه بوده و این وضعیت سقوط درآمد موزه ها را به همراه داشته است.

رضا مظاهری در گفت وگو با ایلنا، افزود: درآمد موزه‌ها از محل فروش بلیط است و طبعاً با کاهش این حجم بازدیدکننده و نیز کاهش درآمدها، بعید است که خسارات جبران شود، چرا که همه چیز مشروط و منوط به درآمد ناشی از فروش بلیط است. به نظر می‌رسد با توجه به پایان تابستان و سفرها، شرایط بدتر شود، چرا که عموماً سفرها در نیمه نخست سال به دلیل هوای مساعد این فصول انجام می شود و احتمال می رود تا پایان سال همچنان شاهد افت بازدیدکنندگان از موزه‌ها باشیم.

وی ادامه داد: تعداد بازدیدکنندگان از موزه‌های استان در طول یک سال بالغ بر ۳۰ هزار تا ۳۵ هزار نفر هستند که عمده آن مربوط به اراک و موزه چهارفصل است اما شاید در حال حاضر در خوشبینانه‌ترین حالت میزان بازدید از موزه‌ها به 3000 نفر رسیده باشد که روند نگهداری موزه‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

مسئول موزه‌های استان مرکزی اظهار داشت: علاوه بر شرایط ناشی از کرونا، وضعیت اقتصادی جامعه نیز بر میزان بازدید از موزه‌ها تأثیرگذار است و با توجه به کاهش چشمگیر درآمدها، تاکنون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قولی مبنی بر حمایت از موزه‌ها نداده و تاکنون راهکاری برای جبران این خسارات مطرح نشده است و به نظر می‌رسد این خسارات جبران هم نشود.

مظاهری تصریح کرد: در حال حاضر 13 موزه دولتی در استان مرکزی وجود دارد که از این تعداد 10 مورد این موزه ها فعال هستند. همچنین یک موزه خصوصی نیز در روستای انجدان شهرستان اراک فعال است. شرایط موزه خصوصی استان مرکزی به مانند موزه‌های دولتی است، البته این موزه تا حدودی در عرصه فروش کتاب، داروی گیاهی و صنایع دستی فعالیت دارد، اما این موزه هم با کاهش ۵۰ درصدی بازدیدکننده روبرو شده که به تبع درآمد این موزه خصوصی هم کاهش یافته است.

استان مرکزی بلیط درآمد موزه گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر